A mainstream média a nukleáris katasztrófa kezdetétől fogva igyekszik elbagatellizálni a fukusimai erőmű környékéről szivárgó fejleményeket.
Üdítő kivételnek számít a Reuters jelentése a szakszerű kármentesítésről, amit a Napi Gazdaság magyarosított.
Elképesztően rossz körülmények között, szégyenleges bérért dolgoznak a fukusimai atomerőmű felszámolását végző munkások, a területen meghatározhatatlan számú, a nukleáris technikához nem értő alvállalkozó tevékenykedik és nyilvánvaló a jakuza jelenléte is.
A Tepco elismeri, hogy képtelen ellenőrzése alatt tartani alvállalkozóit. Az egyes részprojektek költségeinek függvényében keresnek cégeket a munkák elvégzésére, ám ezek rögtön továbbadják a feladatot további vállalatoknak, amelyek újabb alvállalkozókat keresnek. Az ilyen - Magyarországon sem ismeretlen - cégláncok kialakulása része a japán üzleti kultúrának, ezért aligha lehet egyik napról a másikra megváltoztatni. A gond csak az, hogy itt atomhulladékok kezeléséről van szó, amit nem szerencsés amatőrökre bízni. - Adósrabszolgákat dolgoztat a maffia a megroggyant atomerőműben - Napi Gazdaság
A hírügynökség információikat az alvállalkozói hálózat alkalmazottaitól, munkaadóktól, és tisztviselőktől szerezte.
Ilyesmire azonban nem lesz már sokáig lehetőség.
Na nem azért mert a kormány változtatni akarna a kártalanítási munkálatok körülményein. Valami egészen mást alakítanak át.
A liberális-demokrata japán kormány a napokban nyújtotta azt a törvényjavaslatot amelyet ha elfogadnak, akkor a kormány gyakorlatilag bármit államtitoknak minősíthetne, amit csak szeretne. Az államtitkok megszerzésre, illetve kiszivárogtatására irányuló tevékenységet pedig hosszú börtönévekkel jutalmaznák. (5-10 év)
Az új törvény kétségtelenül pofon a szólásszabadságnak és az oknyomozó újságírásnak.
Koichi Nakano a Sophia University politikatudományi professzora szerint pedig könnyen elképzelhető, hogy a japán kormány célja a fukusimai atomkatasztrófával kapcsolatos fejlemények titkokban tartása.
November elején a Tepco 400 tonnányi elhasznált fűtőelem eltávolítását kezdi meg a 4-es blokkból. Ilyen, vagy akárcsak hasonló műveletre még soha nem volt példa.
Az 1300 fűtőelem 14000 hirosimai atombombával egyenértékű sugárzást rejt magában.
Charles Perrow, a Yale professzora szerint egy apró hiba, és a környező területeket azonnal ki kell telepíteni, beleértve Tokiót is.
Reméljük a Tepco ezúttal nem a szakképzetlen alvállalkozóira bízza a kockázatos feladatot.