Véletlenül találtam rá a koreai Minjok vezetőképző akadémia " Az 1956-os magyar forradalom és a nyugati beavatkozás: remények és valóság" című anyagára. Elég meredek dolgokat állít a szerző, ezeket viszont komoly forrásanyaggal támasztja alá. 1956 a pszichológiai hadviselés tükrében.
Propaganda
Bevezetésként azzal nyit, hogy a propaganda alkalmazását sokan a diktatúrák jellemzőjeként azonosítják, azonban nincs kormány amely valamilyen módon ne élne a lehetőséggel. Szerinte a burkolt propaganda gyakran sokkal hatékonyabb a teljesen nyilvánvalónál.
Ezek után a második világháború és az 1956 közötti időszak történelmének, illetve az Egyesült Államok a kommunizmus terjedését akadályozó stratégiáinak az elemezgetése következik. Ezt én kihagyom.
Pszichológiai hadviselés
A pszichológiai hadviselés jelentősége megnőtt a hidegháború során, mivel lehetőséget biztosított az ellenség demoralizálására akár nyílt katonai beavatkozás nélkül is. Az amerikai védelmi minisztérium meghatározása szerint: A propaganda és egyéb pszichológiai műveletek tervszerű használata amelyek elsődleges célja az ellenséges csoportok véleményének, érzelmeinek, viselkedésének, és attitűdjének a befolyásolása a nemzeti (amerikai) célok elérésének támogatása érdekében.
A Bizottság
1949 június 1-én prominens amerikai üzletemberek megalapították a National Committee for Free Europe (Nemzeti Bizottság a Szabad Európáért, továbbiakban NCFE) elnevezésű szervezetet, amelynek hivatalos küldetése a menekültek támogatása és a nézeteik, véleményük terjesztésére alkalmas platformok létrehozása volt. Azt azonban még bizottság belső köreiben is csak kevesen tudták, hogy valójában egy innovatív pszichológiai hadviselési programról volt szó, amelyet a CIA szponzorált és agyalt ki. Az alapítók között találjuk a CIA későbbi igazgatóját Allen Dulles-t, és Eisenhower tábornokot is.
Az NCFE a legsikeresebb, 30 éven át tartó amerikai fedett akció volt. A szervezet fenn tudta tartani a nem-kormányzati (NGO) státuszát, miközben olyan propaganda tevékenységet folytatott, amelyet az amerikai kormány dolgozott ki.
A Szabad Európa Kiadó
1951 augusztusában az NCFE létrehozta a Free Europe Press-t (továbbiakban FEP), amelynek céljai közé tartozott szórólapok nyomtatása, és azok eljuttatása Csehszlovákia, Lengyelország, és Magyarország területére.
A FEP másik fontos projektje, egy kiadványterjesztési program megszervezése. Ennek keretein belül olyan könyvekről volt szó, amelyek "hatékony propaganda médiumnak" bizonyultak, és mélyen befolyásolhatják a célszemélyek elméjét, és gondolkodását.
A kiadványok különböztek a már kommunista-ellenes csoportoknak szánt szórólapoktól, ezeket a szocialista országok rendszerbarát értelmiségének szánták. Nem nyíltan antikommunista, inkább szocializmus reformálásának a lehetőségével kapcsolatos gondolatokat közvetítettek.
A FEP egyik Magyarországon terjesztett szórólapja, a Szabad Magyarország
Folytatása következik...
Akiknek nem mutyis angol nyelvvizsgájuk van, azoknak nem kell várnia, itt elolvashatják a teljes anyagot: