13 milliárd dolláros bírságot fizet a JPMorgan. Nahát & ejnye.
Rekordösszegű, 13 milliárd dolláros peren kívüli bírságban egyezett meg a JPMorgan Chase & Co pénzügyi szolgáltató az amerikai igazságügy-minisztériummal - jelentette a Reuters hírügynökség, meg nem nevezett, bennfentes tájékoztatókat idézve.
A bírságot azért kell megfizetni, mert elsőrangú minősítésű kötvényeket bocsátottak ki 2005 és 2007 között nem elsőrendű (subprime) és más nagy kockázatú jelzálogkölcsönök fedezetével. Az igazságügyi vizsgálat szerint ez a módszer megtévesztette a kötvények befektetőit. - Ilyen még nem volt: rekord bírságot kapott az amerikai pénzintézet - Napi Gazdaság
A lényeg a peren kívül van. Megegyeztek a hatóságokkal, fizetnek, és mindenki hazamehet. Business as usual.
A cég ügyvezetője pénteken egy 11 milliárdos ajánlattal próbálkozott, amit Eric Holder amerikai igazságügyi miniszter visszautasított.
A JPMorgan egyébként 23 milliárdot tett félre az ilyen jogi kellemetlenségek kezelésére.
A polgári peres eljárást az az FHFA (Federal Housing Finance Agency - Szövetségi Ingatlanfinanszírozási Ügynökség) kezdeményezte, az a hivatal, amely elvileg felügyelte az államilag garantált Fannie Mae és Freddie Mac lakásfinanszírozási cégeket. Ők is bevásároltak a JPMorgan és tsai "atombiztos" értékpapírjaiból.
Csődbe is mentek, ami az adófizetőknek 187 milliárd dollárba került.
Nem is tudom mi lehetne ennek a büntetőjogi meghatározása. Talán, folytatólagosan, bűnszervezetben, előre megfontolt szándékkal, különösen nagy értékre elkövetett csalás, vagy valami ilyesmi.
De képzeld el, hogy a peren kívüli megállapodás lehetőségével minden bűnöző élhetne. Mondjuk egy bankrabló ha megbukna, peren kívül megegyezhetne a hatóságokkal, befizetne egy kialkudott összeget, aztán szevasz. Komoly visszatartó ereje lenne a dolognak.
A JPM esetében ráadásul többszörös visszaesőkről beszélhetünk.
Forrás: Index
JPMorgan jelentősebb peren kívüli megegyezései, és bírságai az elmúlt 3 évből:
Április 2010: 56 millió dollár - Túlszámlázták a háborús veteránok ingatlanhiteleit.
Június 2011: 153.6 millió dollár - Olyan értékpapírokat adtak el befektetőknek amelyeknek a JPM a bedőlésére játszott.
Július 2011: 228 millió dollár - Legalább 93 esetben manipuláltak önkormányzati kötvényekkel kapcsolatos tranzakciókat.
Augusztus 2011: 88.3 millió dollár - Mert Kubával, Iránnal, és Szudánnal bizniszeltek.
Április 2012: 20 millió dollár. - Amiért olyan ügyfélszámlák alapján növelték a Lehman Brothers-nek nyújtott hitelkeretet, amelyeket külön kellett volna kezelni.
Augusztus 2012: 1.2 milliárd dollár - Ennyi volt a JPM része egy nagyobb peren kívüli megegyezés keretein belül. A hatóságok szerint a Visa és Mastercard közreműködésével bank, illetve hitelkártyadíjakkal mutyiztak.
November 2012: 296.9 millió dollár - Valótlan adatokat közöltek olyan ingatlanhitelek fizetőképességi státuszával, amelyek értékpapírok fedezetéül szolgáltak. A JPM legalább 2.7 milliónyi illetéket gyűjtött be, a befektetők az anyjukat is elbukták.
Január 2013: 1.8 milliárd dollár - Egy nagyobb, több pénzintézetet érintő országos vádalku. A JPM és a többiek, a vád szerint az szabálytalanul foglaltak le ingatlanokat az ingatlanpiaci válság után.
Július 2013: 410 millió dollár - Trükkök százai az elektromos áram piacán.
Szeptember 2013: 389 millió dollár - Olyan szolgáltatásokat számláztak az ügyfeleiknek, amelyeket azok soha nem kaptak meg.
Szeptember: 2013: 920 millió dollár - A londoni bálna ügy.
Október 2013: 100 millió dollár - Londoni bálna újratöltve.
Közben még folyamatban vannak olyan ügyek is, mint a Libor, az MF Global, és persze a kínai gyerekek.
Meg amiről fogalmunk sincs.
Al Capone? Na ne röhögtess...
Don Jamie Dimon a JPMorgan keresztapa (Too Big To Fail)