A hitelminősítőket egyelőre nem érdekli a kormánystop, vagy az adósságplafon. És erre jó okuk van.
Az amerikai költségvetéssel és az államadósság-limit emelésével kapcsolatos jelenlegi patthelyzet "a bizonytalanság légkörét" teremti meg az amerikai gazdaságban, és hatással lehet az üzleti bizalomra, a beruházásokra és a munkahelyteremtésre, ám ha ez a bizonytalan helyzet nem húzódik el túl sokáig, akkor várhatóan nem módosul az Egyesült Államok szuverén adósosztályzata - közölte keddi londoni értékelésében a Standard & Poor's. - Nem bántja egyelőre a hitelminősítő az USA-t a patthelyzet miatt - Világgazdaság
A Fitch figyelmeztet a befektetői bizalom megrendülésének lehetőségére, de szerintük az amerikai kormány leállása önmagában nem leminősítésre okot adó esemény.
A Moody's még korábban nyilatkozta, hogy nincs veszélyben az USA adósságbesorolása.
Nem árt az óvatosság.
A Standard & Poor's 2011-ben, az adósságplafon viták hevében minősítette le az Egyesült Államokat.
Az indoklás lényege nagyjából ennyi volt:
A leminősítés tükrözi azt a véleményünket, amely szerint a pénzügyi konszolidációs terv, amelyben a kongresszus és a kormány megegyezett, szerintünk nem elégséges a szövetségi állam középtávú adósságdinamikájának a stabilizálásához.
Tágabb értelemben, a leminősítés kifejezi a nézetünket, hogy a hatékonysága, a stabilitása, a kiszámíthatósága tovább gyengült az amerikai politikai döntéshozatalnak, illetve a politikai intézményeknek ...
Alábecsültük a politikai pártok költségvetési politikája közötti különbségek áthidalásának nehézségeit. Pesszimisták vagyunk a kongresszus és a kormány azon képességét illetően, hogy belátható időn belül képesek megállapodni egy olyan széleskörű pénzügyi konszolidációs tervben, amely hosszútávon stabilizálja az állam adósságdinamikáját. - standardandpoors.com
Aki rendszeresen olvassa a blogot tudja, hogy nem vagyok a 3 nagy hitelminősítő rajongója, de ez egy korrekt értékelés volt, különösen napjaink eseményeinek tükrében.
Az Obama kormányzat azonnal hangot adott a nemtetszésének.
És talán csak a véletlen műve, de két héttel a leminősítés után az Igazságügyi Minisztérium, és a Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeleti Bizottsága (SEC) vizsgálatot kezdeményezett az S&P ellen.
A vád szerint az S&P szándékosan megvezette a befektetőket, amikor amikor kiváló minősítést adott, a később szemétnek bizonyult jelzálog fedezetű értékpapíroknak.
Ez vitathatatlan, azonban ebből a tevékenységből alaposan kivette a részét a Moody's, és a Fitch is.
S&P azzal védekezik, hogy csak a leminősítés miatti megtorlásról van szó. Számos elemző osztja az ügyvédek véleményét.
Ezt nehéz bizonyítani, de gondolom az eset óvatosságra intheti a hitelminősítőket, az Egyesült Államok besorolásának mérlegelésekor.
Az S&P-hez hasonlóan az Egan-Jones hitelminősítő is vette a bátorságot, 2011 júliusában, majd 2012 április 5-én is leminősítette az Egyesült Államokat. Az Értékpapír és Tőzsdefelügyelet válasza nem váratott sokáig magára. 2012 április 24-én indult eljárás ellenük.