Azt hiszem azt már mindenki megtanulta, hogy a pénzügyi intézmények olyan vállalkozások, amelyek nem bukhatnak, ha elég fontosnak gondolják őket. A profit az övék, a veszteségeket megtartják az adófizetőknek, vagy a betéteseknek.
Bizonyos jelekből arra is lehetett következtetni, hogy a büntetőjogi felelősség tekintetében is kivételes pozícióban vannak a bankárok. A nagyobb vihart kavaró botrányok után (Libor manipuláció, a drogkereskedők pénzének mosogatása) a nyugati sajtóban menetrendszerűen jelentek meg azok a vélemények, amelyek szerint az igazságszolgáltatást nem kell erőltetni. A törvény ereje állítólag veszélyeztetné a törékeny bankjainkat, ezzel együtt a pénzügyi rendszert, és a feltételezett gazdasági kilábalást.
Amikor a Kásler kontra OTP-per a Kúriánál landolt, ők annyira berezeltek a döntés súlyától és a lappangó precedensértéktől, hogy sietve lepasszolták az ügyet az Európai Unió Bíróságának.
A közelmúltban azonban több hiteles is sikeresen átverekedte magát az elsőfokon:
Csak az elmúlt héten két házaspár is pert nyert a részükre devizahitelt nyújtó bankkal szemben. Dr. Szász Károly, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete nemrég még arról beszélt, hogy a devizahitel-szerződések bírósági úton történő megtámadása leginkább csak az ügyvédi irodák számára hajt hasznot, győztesen azonban nehéz kikerülni az eljárásból. - Több devizahiteles is pert nyert bankjával szemben - Hitelkárosultak blog
Szász Károly viszont már nem csak dumál, megüzente a "független" bíróságoknak, hogy a devizahiteleseknek el kell veszteniük a pereket:
A PSZÁF elnöke, Szász Károly burkoltan arra kérte a Kúriának írt levelében a bírókat, hogy a bankok ellen indított devizahiteles perekben a pénzintézetek javára ítéljenek. "Itt nem a devizahitelesek megsegítéséről, és nem is a bankok profitjáról van szó, hanem egy potenciális bankpánik lehetőségéről (amely szélsőséges esetben akár államcsődben is végződhet)" - olvasható Szász Károly a Kúria tanácselnökének írt május 31-ei levelében. - Féltik a bankokat a devizahiteles perektől - Pénzcentrum
A szöveg ugyanaz: ha a bankok szívnak akkor elpárolog az oxigén, és elsötétül a nap. Kicsit olyan ez mint az ötvenes évek, amikor felsőbb utasításra Nagy Imrének is el kellett buknia a perét.
Vagy csak nekem tűnik abszurdnak az új koncepció, hogy a pénzügyi szervezeteket felügyelő állami hatóság megkéri a bíróságokat a pénzügyi szervezeteket hátrányosan érintő ítéletektől való tartózkodásra?