1982-ben a fejlett országok a világ gazdasági teljesítményének két harmadát hozták. Az IMF előrejelzései szerint 2017-re ez az arány megfordul, és a fejlődő országok fogják biztosítani a globális GDP 74 százalékát, amíg a fejlett "nyugat" csak a maradék 26%-ot.
A gazdasági háttér gyengülésével, a világpolitikai befolyás csökkenése is elkerülhetetlennek látszik. A katonai értelemben vett fölény egyelőre még nyugaton van, azonban kérdéses, hogy a gazdasági kihívásokkal küzdő hátországokkal meddig lehet finanszírozni ezt a bizonyos katonai erőfölényt.
A globális gazdaság 10 élharcosa 1982-2017:
via FT - A nagyításért katt ide.
Államadósság a GDP százalékában:
via Economist
A 2001-ben közgazdasági Nobel-díjjal kitüntetett Joseph Stiglitz egy friss cikkében egy újabb nevet adott a válságnak, mégpedig egy felettébb találót. Szerinte, amit most élünk, az az „Észak-Atlanti Válság", a „North Atlantic Crisis", ami elsősorban az északi félteke fejlett régióit, azaz az Egyesült Államokat és Európát érinti. És ez sajnos így is van, mert sem Ázsiában, sem Latin-Amerikában nincs krízis - csak itt és a környéken. - Új neve van a válságnak - PSZO blog