A fősodratú gazdasági média mosolyra fakasztó fundamentális tényezőkkel magyarázta a múlt hét végi, és a hét eleji vérfürdőt a nemesfémek piacán.
Az igen erőltetettre sikerült "fundamentális tényezők" közül, nálam ez érdemelte ki az évszázad baromsága díjat:
"Az amerikai jegybank mindhárom eszközvásárlási programja jelentős katalizátorként hatott az arany árfolyamára, azonban az utóbbi hetekben egyre többet hallani, hogy a pénznyomda lassan leállhat, illetve lassulhat."
A pénznyomda nem fog leállni. És ezt azok tudják a legjobban akik az ellenkezőjét lebegtetik.
Sőt.
Az illetékes jegybankárok (és Paul Krugman) az arany alacsony árfolyamára is mutogatni fognak amikor majd azt magyarázzák, hogy a mennyiségi lazítás (aka pénznyomtatás) nem okoz inflációt. És ha nem okoz inflációt, akkor miért is ne lazíthatnának még egy kicsit jobban.
Az amerikai jegybank nem fog leállni az eszközvásárlással, hanem hamarosan ráadja a nitrót is. A QE4 már a spájzban van.
Az igen "meggyőző" tényezők ellenére a végén azért feltűnt a titokzatos spekuláns lehetősége is:
Adódik a kérdés, hogy a rövid távú meredek zuhanások után mi következik, ugyanis a korábbiakból is kiderült, hogy az egész piac beesését és a bizalom megingását piaci pletykák szerint egy nagyobb szereplő, tőkeáttételes short spekulációja váltotta ki, amire az is rásegített, hogy az árfolyam olyan szinteket léptett át, amelyeknél automatikusan aktiválódtak a stop-loss megbízások, vagyis tömegével került sor kényszerértékesítésre. - Most kell aranyat venni? - Portfolio
Persze ez csak egy pletyka...