Egyszer már feltettem a kérdést, hogy meddig lehet fokozni a lazulást. Japán új jegybankelnöke szerint még lehet, radikális üzemmódba kapcsol, és nem lát kockázatokat.
Nem vezet eszközár-buborékhoz a Bank of Japan (BoJ) csütörtökön bejelentett radikális minőségi és mennyiségi enyhítése - közölte Kuroda Haruhiko jegybankelnök pénteken, azt megelőzően, hogy a japán parlament újra megválasztotta őt. - Lesz-e japán buborék - cáfol az új jegybankelnök - Napi Gazdaság
Nekem az ilyen cáfolatokkal van egy kis problémám., A megjelenésük előfeltétele, hogy hitelt érdemlő forrásokból szkeptikus vélemény bukkanjon fel. Nyilvánvaló hülyeségeket felesleges cáfolni.
Kuroda úr egyelőre azt sem tudja, hogy milyen buborékokról lehetne beszélni.
"Nem gondolom, hogy jelenleg kötvény- vagy részvénypiaci buborékról lehetne beszélni, és a közeljövőben nem is tartom valószínűnek ennek kialakulását. Ettől függetlenül oda fogunk figyelni a veszélyre" - közölte Kuroda pénteki parlamenti meghallgatásán. - Lesz-e japán buborék - cáfol az új jegybankelnök - Napi Gazdaság
Nos, mi a helyzet egy visszafizethetetlen-államadósság buborékkal?
A köz gazdasága blog szerint tavaly Magyarországon az egy főre jutó államadósság 2320000 forint volt. Japánban mostanában minden állampolgárra 18.5 millió forintnyi adósság jut. És szépen dagad.
Japán költségvetési kiadások (piros vonal) versus bevételek (kék vonal).
Egyes vélemények szerint a magas japán államadósság azért nem katasztrófa, mert az állam hitelezője elsősorban a japán lakosság, és házon belül talán könnyebb alkudozni mint a nemzetközi befektetőkkel. Azonban nem szabad elfelejteni az intézményi befektetőket sem. A japán államkötvények ott figyelnek többek között a bankok, és a nyugdíjalapok eszköztárában is. Egy esetleges hajvágás könnyen harakirivé fajulhatna.
Ekkora adósságot már elinflálni sem nagyon lehet, legfeljebb el-hiperinflálni.
Kuroda úrnak el kellene már gondolkodnia azon, hogy a kormány túlköltekezését meddig lehet jegybanki hókuszpókusszal a szőnyeg alá söpörni. Lehetőleg még addig, amíg a világ még elhiszi, hogy Japán fizetőképes.