Csak annyi pénzt tarts a bankban, amennyiről hajlandó vagy lemondani.
Egészen a múlt hétig úgy tudtuk, hogy a bankokban lévő betétek tabunak számítanak. Ciprus óta tudjuk, hogy ez nem így van. Az egyszeri, rendkívüli esetként bejelentett betétsarcolási javaslatról a leírhatatlan nevű holland pénzügyminiszter elkottyantotta, hogy akár a sablonjául is szolgálhat a további uniós bankmentéseknek.
Eleinte ezt igyekeztek cáfolni.
A ciprusi bankválság egyedi eset, az alkalmazott mentőcsomag pedig nem szolgálhat modellként más bajba kerülő európai országok számára - mondta a Reuters beszámolója szerint Benoit Coeure, az Európai Központi Bank igazgatósági tagja. A kormányzótanács tagja, Ewald Nowotny is hasonlóképpen fogalmazott, reagálva az Eurócsoport elnöke, Jeroen Dijsselbloem azóta pontosított hétfői mondataira. - Ciprus egyedi eset - Jegybankárok reagáltak az ijesztő mondatokra - Portfolió
Néhány órával később újabb fordulat. Nem csak sablon lesz, egyenesen törvénybe foglalják a betétek bevonásának a lehetőségét:
Az Európai Parlament is megerősítette, hogy szándékaik szerint a nagybetéteseknek is veszteségeket kell majd elszenvedniük, ha bajba jut a bankjuk - tudta meg a Reuters. - Törvény készül a nagybetétesek megsarcolásáról - Portfolió
Az atombiztosnak tartott betétszámlák 100000 euró felett már rejtenek némi kockázatot. De mi van a kisbetétesekkel? Brüsszel állítja, hogy nekik nem eshet bántódásuk.
Nos, csak emlékeztetni szeretnék rá, hogy az első EU javaslat szerint a 100000 eurónál alacsonyabb betéteket is érintette volna az illeték. A ciprusi parlament ezt leszavazta. A most véglegesnek tűnő verzió esetében inkább megkerülték a törvényhozást. De mindegy, a lényeg, hogy Brüsszel eredetileg célba vette a kisbetéteseket is. Könnyedén megtehetik, hogy az új törvényben hagynak egy kiskaput az elvileg biztosított betétek sarcolására is.
Arról lövésem sincs, hogy ezek után ki szeretne 100000 eurónál többet (vagy akármennyit is) tartani például egy spanyol, vagy olasz bankban. Azt is csak sejtem, hogy ezek az új körülmények hogyan befolyásolják majd a bankok tőkehelyzetét, és a hitelkihelyezési hajlandóságukat a továbbiakban.