Pontosan 42 évvel és 5 nappal ezelőtt, 1971 február 5-én halt meg Rákosi Mátyás, a 20. századi magyar történelem egyik legelvetemültebb gazfickója.
Sztálin legjobb tanítványa minden bizonnyal a halála napján tette a legnagyobb szívességet az emberiségnek.
Rákosi Mátyás beszél. Előadás a magyar demokrácia útjáról, az SZDP Kunfi Akadémiájának megnyitója alkalmából. - Wikipédia
Rákosi fiatalon felesküdött a vörös zászlóra, és élete végéig ragaszkodott a politikai meggyőződéséhez. Kommunista volt amikor ezt vezető beosztással jutalmazta a történelem, de az elveit - még ha ezek az elvek kétségtelenül selejtesek is voltak - akkor sem tagadta meg, amikor azokért börtön, vagy száműzetés járt. Rákosi egy görény volt, viszont kitartó.
A köpönyegforgatás minősített esetei
Napjaink - részben az átkos hűséges kiszolgálószemélyzetéből a demokrácia fényhordozóivá avanzsált - politikai "elit" tagjai között csak elvétve találhatunk olyanokat akiknek valamiféle elveik lennének, tetteiket szigorúan az önérdek vezérli. Közhely.
Matyi elvtárs története konkrétan az LMP szakadásáról jutott eszembe. A párt a Gyurcsány-korszak politikai kultúrájának romjain jött létre, az LMP alapítói más politikát ígértek a szavazóiknak. A frissen kiszakadt Párbeszéd Magyarországért pártot létrehozó 8 képviselő ezt az ígéretet már magasról leszarja, a tagság ismételten megerősített döntése ellenére is. A saját politikai karrierjüket fontosabbnak tartják azoknál az elveknél amelyek a parlamentbe juttatták őket. A lényeg, hogy a képviselői székeiket megőrizzék valahogy, ennek érdekében akár az ördöggel is szövetségre lépnének, ha élne talán még Rákosival is.
Párbeszéd a megélhetésért
Benedek és barátai alapítottak egy tagság nélküli pártot. A lehet más mandátumokról természetesen nem mondanak le, ezentúl önmagukat képviselik az Országházban. Kérdés, hogy ez mennyit ér a Bajnaiéknak.
Rákosi egy görény volt.
Ki gondolta volna, hogy élnek olyanok akik még őt is képesek alulmúlni.