Ismét összegyűlnek a világ nagyjai Davosban, és mi más lehetne a téma mint a gyengélkedő bankszektor:
A szabályozói környezet megváltozása, illetve a bankszektor jövője a legfontosabb témák a szerdán induló Davosban zajló konferencián - számol be a CNBC. - Indul a davosi fórum - Mi lesz a bankszektorral? - Portfolio
Az EU pénzügyminiszterei is ugyanazon a problémán kérődznek a napokban:
Az európai bankok közvetlen feltőkésítését lehetővé mechanizmus bevezetéséről és ennek időzítéséről is vitázhatnak ma kezdődő brüsszeli találkozójukon az Európai Unió pénzügyminiszterei - írja a Bloomberg. - A bankok feltőkésítéséről indul meg a nagy vita az EU-ban - Portfolio
A blog indulása óta körülbelül százezer bejegyzést írtam arról a jelenségről amikor a kormányok az adófizetők pénzével támogatják meg a pénzügyi szektort. Szeretném megígérni, hogy soha többé nem fordul elő, de hazudnék.
Nem értem, hogy a kapitalizmus sarokköveinek számító pénzügyi intézményekre miért nem vonatkoznak a piacgazdaság alapvető szabályai. Ahelyett, hogy a piacok farkastörvényeinek engedelmeskedve hagynák bedőlni a versenyképtelen bankokat, állami támogatásban részesítik őket ha a vezetőik elszámítják magukat.
Az univerzális magyarázat természetesen mindig kéznél van: ha hagynánk bedőlni a bankokat akkor az egész pénzügyi rendszer stabilitása veszélybe kerülhet, és hát pénz nélkül mindnyájan tűznénk vissza az őskorba, sőt, minden valószínűség szerint éhenhalna az emberiség.
Csak az Európai Unió Bizottság több mint 5000 milliárd eurót pumpált a bankokba 2008 óta, (Csak az arányok kedvéért, az európai autóipar megmentésére 80 milliárdot irányoztak elő 2020-ig.) és még egy bankmentő intézményt (ESM) is létrehoztak annak érdekében, hogy ne kelljen a tagországok kormányaival alkudozni a mentőcsomagokról. Csak megnyomják a gombot Brüsszelben és dől a zseton az éhező bankárok szájába.
Véleményem szerint a pénz alapvető funkciója az árucsere megkönnyítése, egy olyan eszköz amely a civilizáció javát szolgálja, legalábbis azt kellene szolgálnia. Azonban egyre inkább úgy tűnik, hogy lassan az egész emberiség (Európa biztosan) azért gürizik, hogy az adott rendszert valahogy a víz felett tartsa. A jelenlegi pénzügyi rendszerünk működésképtelen és kifejezetten drága. Az egész kontinensen nyugdíjakat vágnak, iskolákat, kórházakat zárnak be, és szociális kiadásokat csökkentenek, de a bankok (a pénz) megmentésére mindig akad néhány száz milliárd euró. Az EU fejeseknek a foltozgatás helyett inkább egy új rendszeren kellene törni a fejüket, mert a 21. század elején, több mint 40 évvel a holdraszállás után nem vagyok köteles elhinni, hogy hatékonyabb alternatíva még senkinek sem jutott az eszébe.