Amikor a Fidesz megvédte a saját kezelésbe vette a magánnyugdíjpénztárak vagyonát azt írtam, hogy az unortodox példát más európai államok is követni fogják. A Wall Street Journal most a spanyol trükkről rántotta le a leplet:
Madrid szeptemberben hárommilliárd eurót vont el az alaptól, amelyet a költségvetés különböző kiadásaira fordított, majd novemberben további négymilliárd euróra tette rá a kezét, amelyet az esedékes nyugdíjszámla kipárnázására költött el. A két rendkívüli pénzfelvétel meghaladta a törvényben meghatározott éves maximumot, ezért ideiglenesen megemelték a limitet. - Viszi a nyugdíjpénzeket az állam - itt a spanyol megoldás - Napi Gazdaság
A fiztőképesség látszatának megőrzéséért kétségbeesetten küzdő spanyol kormány azon kívül, hogy csendben lenyúlt néhány milliárdot a nyugdíjalapból, a jövő nyugdíjasainak vagyonát szinte teljes egészében spanyol államkötvényekbe fektette.
Biztonságos befektetés? Aligha.
A 10 éves spanyol államkötvényhozamok egy leheletnyivel 5% felett lebegnek (Magyarország 6.05%), azonban a spanyol hozam nem fejezik ki a valódi kockázatot, még némi jóindulattal is minimum manipuláltnak nevezhető. Az Európai Központi Bank éppen aktuális kötvényvásárlási programjai, illetve szintén az EKB által, a bankoknak nyújtott rendkívül alacsony kamatozású extra likviditás - amit a spanyol bankok előszeretettel költenek hazai állampapírok vásárlására - torzítja a piacot, mesterséges keresletet generál a spanyol kötvények iránt. Az illetékesek szerint persze minden a legnagyobb rendben:
Kormánytisztviselők azzal érvelnek ez ellen, hogy amíg a spanyol papírok a szabadpiacon is eladhatók, addig nem kérdéses az ország fizetőképessége. - Napi Gazdaság
Én azért nagyon kiváncsi lennék arra, hogy az EKB közreműködése nélkül mennyire lennének piacképesek a spanyol állampapírok, illetve milyen hozamok mellett.
A spanyol adósság megetetése a leendő nyugdíjasokkal szerintem akár törvényességi kérdéseket is felvethet. Spanyolország vonatkozó szabályozását nem ismerem, de az állami nyugdíjalapokról általában elmondható, hogy csak szuperbiztonságos befektetéseket eszközölhetnek, legalábbis túlnyomó részben. Nem hinném, hogy a spekulatív kötvények ebbe a biztonságos kategóriába tartoznak, a spanyol államadósság pedig a hitelminősítők egybehangzó véleménye szerint elég alaposan a bóvlitartományban vergődik.