A múltkori bejegyzésmeben már foglalkoztam azokkal a nehézségekkel amelyekkel az néz szembe aki korlátozni kívánja az amerikai lakosság fegyvertartási szabadságát, de egy fontos összetevőjét a képletnek csak érintőlegesen hoztam szóba. A fegyvergyáros lobbit.
Egy, a Mother Jones oldalán megjelent cikk párhuzamot feltételez a közkézen forgó kézifegyverek növekvő száma, és a tömegmészárlások alakulása között.
More Guns, More Mass Shootings—Coincidence? - Mother Jones
Ez a feltételezés nem sok jóval kecsegtet a jövőre nézve, az amerikai kézifegyvergyártók az eddigi eredmények alapján a várakozásaikat is túlszárnyaló nyereséget könyvelhettek majd el 2012-ben:
A vártnál jobb gyorsjelentéssel állt elő tegnap zárás után a Smith & Wesson, a nyitás előtti szakaszban 3%-os emelkedést mutat az árfolyam. A cég árbevétele 48%-kal emelkedett a megelőző év hasonló időszakához képest. - Veszik a fegyvert, mint a cukrot - Portfolio.hu
Korábban én is áldoztam már néhány bejegyzést az idei fegyvereladási rekordokra.
Ruger:
Smith & Wesson:
A fegyvertartási, illetve vásárlási szigorítások kétségtelenül komoly csapást jelenthetnek a fegyvergyárosok bevételeire, és valószínűleg minden befolyásukat bevetik majd, hogy ilyesmi lehetőleg ne történjen meg.
Már meg is van az ötletük azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehetne hatékonyan elejét venni az iskolai lövöldözéseknek. A nem hivatalos szóvivőik szerint fel kellene fegyverezni a tanárokat. Logikus, kutyaharapást szőrivel. Jobbat mondok, adjatok a fegyvert a gyerekeknek is.
A fegyverlobbista megmagyarázza, hogy miért lenne jó felfegyverezni a tanárokat. Az interjú amiért érdemes megtanulni angolul.
Az iskolai mészárlások a fegyverek számánál sokkal összetettebb társadalmi problémára utalnak de vitathatatlan, hogy nagyobb az esélye a tragédiának ott, ahol könnyebb fegyverhez jutni. Szerintem már pusztán a fegyvereladások növekedése is aggasztó.
Nem tudom mi áll konkrétan a S&W sikere mögött, de nehezen tudok elképzelni olyan pozitív társadalmi változásokat amelyek fegyvereladási rekordokban nyilvánulnak meg. - SK
Michael Moore korábban már megpróbált utánajárni az iskolai lövöldözések hátterének, a Kóla, puska, sültkrumpli című dokumentumfilmjében, ha jól emlékszem nem sok sikerrel.