A kiterjedt központosított rendszerek szükségszerűen pazarlók.
Az Európai Unió kerget egy álmot, és mindeközben megalkotott egy dagadó kormányzati szuperstruktúrát, amelyet 41000 bürokrata, és jónéhány, a pozicióját választások nélkül megszerző politikus üzemeltet. 2011-ben 129 milliárd eurót költöttek ami a tagállamoktól és azok adófizetől származott. De most az Európai Számvevőszék kiadta a jelentését a 2011-es évre - egy meglehetősen kellemetlen dokumentumot amely körvonalazza, hogy hogyan szivárgott el az EU költségvetés 3.9 százaléka a repedéseken keresztül, mielőtt megközelítette volna a rendeltetési helyét. - Testosterone Pit
Az uniós kormánygépezet a költségvetésének emelését szeretné elérni, azt amit a tagállamok adófizetőinek kell majd állnia. Nem valószínű, hogy ezt egyszerű lesz lenyomni a költségvetési hiány lefaragásán keservesen munkálkodó, és kétségbeesetten megszorító kormányok torkán. Nem lesz egyszerű, de sikerülni fog. Mindenesetre érdekes lesz követni az alkudozási cirkuszt.
De vissza a jelentéshez, A számvevőszék megállapította, hogy a kifizetéseket jelentősen befolyásolták a hibák, és a felügyeleti és ellenőrzési rendszerek csak részben voltak hatékonyak. A számok ijesztőek: az összes tranzakció 44 százalékában találtak lényeges hibákat, és az egész költségvetés 3.9 százaléka megmagyarázhatatlan körülmények között eltűnt, anélkül, hogy bárki el tudna számolni vele.
Százalékos értelemben a legtöbb "hibát" a vidékfejlesztéssel, környezetvédelemmel, halászattal, és egészségüggyel foglalkozó munkacsoport követte el, akik 13.8 milliárd eurót költöttek, aminek 7.7 százaléka párolgott a világűrbe. A legnagyobb munkacsoport, a Mezőgazdasági Garancia Alap 43.8 milliárd eurónyi támogatást osztott ki földtulajdonosoknak és gazdáknak, miközben nyomát vesztette az összeg 2.9 százalékának.
De voltak gondok a bevételi oldalon is. A bevétel nagyobb részét ugyan vaskézzel hajtották be a tagállamok kormányain, de a cégekre kiszabott pénzbírságok terén már közel sem voltak ennyire hatékonyak: az esetek 57 százalékában nem sikerült érvényt szerezni a követeléseknek.
Ez volt az Európai Számvevőszék 18. jelentése amely kritizálta az Európai Bizottság pénzmozgások feletti ellenőrzésének hiányosságait, illetve rámutatott azokra a fekete lyukakra ahol évről-évre eurómilliárdok tűnnek el nyomtalanul. De szerintük ez még belefér:
A számvevőszék összegzése szerint 2011-ben az Európai Unió 129,4 milliárd eurót költött, aminek hozzávetőleg 80 százalékát a mezőgazdaság és a kohéziós támogatások tették ki. A pénzek sokszor nem érték el céljukat, vagy nem a legnagyobb hatékonysággal használták fel őket, a bizottság és a tagállamok mechanizmusai pedig csak részben működtek hatékonyan a kifizetések szabályosságának ellenőrzésekor. "Az ellenőrző rendszerek lehetőségeiken alul teljesítenek a hibák feltárása és kiküszöbölése területén" - fogalmazott a jelentés keddi ismertetésekor Vítor Caldeira, az Európai Számvevőszék elnöke, aki azt is hozzátette, hogy a tagállami hatóságoknak nagyobb elkötelezettséget kellene vállalniuk az uniós pénzek kezelésében és ellenőrzésében. - Európai Számvevőszék: nincsenek súlyos hibák az EU tavalyi büdzséjében - Webrádió
Egy 27 országon átívelő monstrum tekintetében talán nem is olyan rossz a 3.9% biztosra veszem, hogy vannak olyan magyar intézményrendszerek ahol ennél sokkal rosszabb az arány. De forintosítva közel 1500 milliárdról van szó ami eltűnt a bürokrácia útvesztőiben, csak tavaly. És volt már rosszabb év is.
Az Európai Bizottság szerint csalásokról nincs szó, csak jogosulatlan kifizetésekről. Most már én is boldogabb vagyok.