A kormány IMF megállapodással kapcsolatos nézetváltását bevezetni hivatott kampánya tényleg meglehetősen sürgősre sikerült, a közbeszerzési terv csütörtöki módosítását követően kedden már egészoldalas hirdetések jelentek meg néhány napilapban.
A kormány kétszázmilliós kampányt indított az IMF-tárgyalásokról. Ennek részeként jelentek meg kedden több napilapban egész oldalas hirdetések. A kormány szerint a kampányra azért van szükség, mert a hamis információk jelentek meg az IMF követeléseiről. - Kétszázmillióért magyaráz az IMF-ről a kormány - Index
Csendben hozzátenném, hogy az IMF-fel kapcsolatos rémhírterjesztésben eddig éppen maga a miniszterelnök és a kormánya járt az élen. Maga a kampány első hulláma nem okozott nagy meglepetést, a Valutaalapnak tulajdonított képzeletbeli feltételeknek üzennek hadat. Még a harcias hangvétel is megmaradt, ami lassan már a Monty Python abszurditásán is túltesz, szinte olyan érzése van az embernek, hogy itt most bizony Orbán Viktor diktál az IMF-nek. Gondolom ez nem véletlen.
Ezzel párhuzamosan egy másik, valószínűleg a legalább hárombites szavazók meggyőzését célzó indirekt propaganda is zajlik.Kormánykörökből egyre gyakrabban kerül elő az vélemény, hogy a Valutalap nélkül is megúszhatjuk, csak egy kicsit drágábban. Érdekes módon ezt a mellékkörülményt IMF ellenes kirohanások idején nem siettek a szánkba rágni, mondjuk egy 200 milliós kampány keretein belül. A piaci finanszírozás ritkán emlegetett mellékhatásairól közel egy évvel ezelőtt firkáltam.
A kormányzatnak a hét elején a Merrill Lynch elemzői is besegítettek:
Magyarországnak jól jönne egy elővigyázatossági jellegű IMF/EU-megállapodás, de a jelenlegi likviditási környezetben IMF/EU-program nélkül is „megoldható” a magyar gazdaság finanszírozása a következő évre - vélekedtek az egyik vezető globális pénzügyi szolgáltató csoport felzárkózó piacokra szakosodott londoni elemzői. Orbán Viktor egy budapesti tanácskozáson ugyancsak arról beszélt, hogy Magyarország IMF-hitel nélkül képes megállni a lábán. - Egy véleményen Orbán és a londoni elemzők: IMF nélkül is menni fog - Heti Válasz
Mindamellett, hogy a Merrill Lynch elemzőinek a véleményét a legtöbb nemzetközi pénzügyi szolgáltató nem feltétlenül ért egyet - például Fitch, BNP Paribas - szeretném megosztani a saját fenntartásaimat is.
A legtöbb elemző egyetért abban, hogy a magyar állampapírok kockázatába a piac már beárazta az IMF megállapodást, azaz, ha az valamilyen oknál fogva füstbe menne akkor a kormány komoly problémákkal találhatná szemben magát. A Merrill Lynch elemzői szerint az államadósság finanszírozása megoldható az IMF nélkül is a "jelenlegi likviditási környezetben". Tekintetbe véve néhány európai ország, és az eurózóna általános gazdasági állapotát, illetve kilátásait, a likviditási környezet nagyon könnyen detoriálódhat - akár egyik napról a másikra is.
A kormány váratlan felismerésének előtérbe helyezése - amely szerint az IMF nélkül az államháztartás finanszírozása megoldható, csak valamivel drágább - mindössze azt a célt szolgálja, hogy a kétharmad döntéshelyzetének, választási lehetőségének illúzióját keltse. A megállapodás után Giró-Szász majd elégedetten nyugtázhatja, hogy a bölcs vezér az állampolgárok és az ország érdekeinek figyelembe vételével az olcsóbb megoldást választotta amikor aláírta a "gyarmatosítók" szerződését.