Hétfőn hivatalosan is megkezdte működését az Európai Stabilitási Mechanizmus.
Megtartotta alakuló ülését az eurózóna válságkezelésre életre hívott önálló intézménye, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) kormányzótanácsa hétfőn, Luxembourgban. - Startra kész az ESM, összeült a kormányzótanács - HVG
Európa ismét gazdagabb lett egy olyan nagyhatalmú bürokratikus intézménnyel amelynek a működésébe, illetve a döntéseibe az átlag adófizetőnek, szavazópolgárnak, vagy a tagállamok parlamentjeinek semmiféle beleszólása nem lesz. Ezentúl az ESM hatáskörébe fognak tartozni azok a mentőcsomagok amelyeket gondos mérlegelés után fognak folyósítani az európai kormányoknak és pénzintézeteknek, valamint ha úgy adódik akkor a kötvénypiacokon is beavatkoznak. Ezentúl már nem lesz szükség a kormányokkal történő egyeztetésre vagy alkudozásra ha bankokat kell menteni, majd az ESM csendben elintézi, amíg alszol.
A felgyorsított feltőkésítés értelmében a szervezet alaptőkéjét az alapító országoknak három részletben, 2014-ig kell befizetni. Ez 80 milliárd eurót jelent, amelynek az első részletét az ESM startot követő 15 napon belül be kell fizetni. Az első fizetési felszólításokat olyan országok is meg fogják kapni az elkövetkező napokban mint például Görögország, Spanyolország, Olaszország, vagy Ciprus. Ez a 80 milliárd azonban csak az első védelmi vonal, a váratlan pénzügyi krízishelyzetekkel szembeni gyors intézkedés eszköze. A maradék 620 milliárdot az ESM aktuális elnöke akkor hívhatja le a tagállamok kincstárából, amikor jónak látja. Egyszerűen küld nekik egy csekket néhány milliárdról amit 7 napon belül "visszavonhatatlanul" és "feltételek nélkül" utalnia kell a tagság kormányainak az ESM kasszába.
A további részleteken itt szörnyülködhetsz.