Belize kormánya öntörvényű adósságrendezésbe kezdett:
Beváltotta hitelezőivel szembeni figyelmeztetését a közép-amerikai Belize törpe ország: tegnap nem törlesztette esedékes adósságát és a továbbiak felét sem szándékozik. A befektetők futhatnak a pénzük után - hiába. - Veszélyes gyakorlatot indított el a kisállam - Napi Gazdaság
A belizei nemfizetéssel a legnagyobb probléma nem az a 225 millió dollár amit a befektetők esetleg veszteségként kénytelenek elkönyvelni, globális szinten az sem vezetne pénzügyi katasztrófához ha megtagadnák a teljes államadósság visszafizetését. Az igazi veszély inkább az esemény precedensértékében rejlik - ahogy a cikkben idézett szakértők is megjegyezték. Az államkötvényekbe fektetett bizalom megingása különösen akkor problémás amikor a közép-amerikai miniállaménál jóval nagyobb gazdaságok sodródtak a fizetésképtelenség szélére, ahol a fizetőképesség látszatát már csak a változatos külső beavatkozások tartják életben, egyelőre a hosszútávú megoldások reális reménye nélkül.
Korábban Julian Assange menekültkérelmével kapcsolatban már megjegyeztem, hogy meglehetősen bátor cselekedet lenne az ecuadori kormányfő részéről befogadni a renegát oknyomozót, egyúttal kivívni az USA, valamint a szövetségesei ellenszenvét, azonban Rafael Correa miniszterelnöknek nem ez volt az első vakmerő húzása.
Alig két évvel a 2007-es hivatalbalépését követően Correa érvénytelennek minősítette Ecuador államadósságát, arra hivatkozva, hogy azt a korábbi korrupt és zsarnoki rezsimek halmozták fel. Azzal fenyegette a befektetőket, hogy nemzetközi bíróság elé rángatja őket amiért diktatúrák működését finanszírozták, és bejelentette, hogy nem fognak fizetni.
Reális veszéllyé vált, hogy hivatalosan államcsődöt jelentsen a dél-amerikai Ecuador, miután 30 napos "türelmi" időt kért a november 15-én esedékes kamatfizetésre egy 2012-ben lejáró, dollárban kibocsátott államkötvénye esetében. Az összeg (30,6 millió dollár) elméletileg nem lenne akkora, ami komolyabb terhet jelentene az ecuadori államnak, hivatalosan a kifizetés jogalapjának vizsgálatára hivatkoznak. - Itt az első államcsőd a globális válság miatt? - Index - 2008. november 17.
Rafael Correa ecuadori elnök bejelentette, hogy országa nem hajlandó visszafizetni több milliárd dolláros külföldi tartozását. A nemzetközi hitelezőket "szörnyeknek" titulálva törvénytelennek nevezte a kölcsönök visszafizetésével kapcsolatos igényeket. 2001 óta - mikor Argentína bejelentette fizetésképtelenségét - ez az első alkalom, hogy latin-amerikai ország nem tesz eleget az államadósság kifizetésére. - Államcsőd vagy biztosíték? - Ecuador nem fizet - Kitekintő - 2008. december 14.
Az államcsőddel való fenyegetőzésnek hatására az ecuadori állampapírok rohamosan veszítették a vonzerejüket, a befektetők igyekeztek megszabadulni tőlük, 2009 áprilisában pedig Correa pénzügyminisztere visszavásárolta őket a névérték 35 százalékáért. Az államcsőd pedig szép csendben elmaradt.
Később állítólag bizonyítékok kerültek elő arra vonatkozóan, hogy az ecuadori miniszterelnököt a fizetésképtelenség rémével csak a kötvénypiacokat akarta manipulálni - és ez biztosan így is van - azonban nem lett nemzetközi botrány a dologból, a kamu-államcsőd nem lett címlapsztori. Talán éppen a precedensérték lehetősége miatt.
(Hozzátenném, hogy Ecuador hivatalos fizetőeszköze az USA dollár, és ez az egyik előfeltétele volt Correa valóban unortodox adósságkezelésének.)