Az Egyesült Államokban tegnap volt a függetlenség napja, július 4-én ünneplik az egykori kolóniák elszakadását az brit birodalomtól. A függetlenségből azonban az őslakosságnak nem sok jutott, az indiánok asszimilálását, illetve a "civilizálását" célzó politika kidolgozása - George Washington elképzelései alapján - röviddel a függetlenség kikiáltása után megkezdődött.
Az amerikai indiánok történelemszemlélete szerint az első világháború 1492-ben, Kolombusz Kristóf érkezésével kezdődött. Kolombusz partraszállását követően kezdetét vette az európaiak inváziója.
Közhely, hogy a történelmet a győztesek írják, de talán azt is hozzá lehetne tenni, hogy a domináns nemzetek történelemszemlélete az általánosan elfogadott, a múlt eseményei a hatalom aktuális birtokosainak a tetszése szerint magyarázható.
Az amerikai őslakosság nem tartozik a világ domináns népcsoportjai közé, nézeteiknek felfogásuknak globálisan nincs jelentősége, és ezt mi sem bizonyítja jobban mint a köztudatban máig is élő, Kolombusz tévedésén alapuló elnevezésük. Az amerikai őslakosság nagy honvédő háborújáról, vagy indián holokausztról beszélni egyébként is ellentétes lenne a Washingtonból diktált világnézeti doktrínákkal. Ha azonban figyelmen kívül hagyjuk napjaink általános tételeit, egy független nézőpontból, pusztán az eseményeket, a számokat összehasonlítva a két konfliktust, akár helyet is adhatnánk az indiánok első világháborúval kapcsolatos nézeteinek. Mert mi is léptet elő egy háborút világháborúvá? Az emberveszteség? Az érintett terület nagysága? A résztvevők száma?
Az indiánok által elsőnek tekintett világháború sokkal nagyobb területen zajlott, gyakorlatilag két kontinens, két különböző világ háborúja volt, több, egymástól függetlenül fejlődő civilizáció csapott össze. Sokkal több áldozattal is járt, birodalmak, kultúrák tűntek el örökre a föld színéről. A háború intenzitásának, és brutalitásának is csak a technika korlátai szabtak határt, biztosak lehetünk abban, hogy kihasználták a rendelkezésre álló fegyverek maximális pusztító erejét.
Az időtartamot nehéz összehasonlítani, de a valószínűleg ebben is az indiánok háborúját illeti meg az elsőség. A mi nagy háborúnk 1914-től 1918-ig tartott, az indiánoké honvédő háborúja 1492-ben kezdődött, viszont a végét nehéz lenne mindenkit kielégítő konkrét dátumhoz kötni. Sokak szerint még nem is ért véget.
Természetesen teljesen értelmetlen dolog összehasonlítani két ennyire különböző természetű konfliktust, a bejegyzéssel is csak arra szerettem volna rámutatni, hogy minden relatív, és sokkal könnyebb megérteni bizonyos folyamatokat ha több nézőpontból is vizsgáljuk, egy állítás igazságtartalmát pedig nem lehet a bólogatók számával mérni. Sem az indiánok történelemszemléletét, sem pedig ezt az írást nem tekinthetjük feltétlenül igaznak, mindössze egy olyan nézőpontot szerettem volna bemutatni amely ritkán kerül a nyilvánosság elé.