Ha a sarki boltból ellopsz egy csokit, megúszhatot néhány kényelmetlen pillanattal, a szemtanúk megvető tekintetével, és a biztonsági őr karhatalmista megnyilvánulásaival. Az egész procedúra még mindig kellemesebb mint egy nyelves puszi a nagyinak. Viszont minél nagyobb értéket képvisel a tolvajlásod tárgya, illetve minél gyakrabban vetemedsz a lopásra, annál komolyabb következményekkel számolhatsz a lebukás esetén. Egy bizonyos határ felett már bekapcsolódik a jegyző, a rendőrség, a kerületi ügyész, jönnek a pénzbírságok, a felfüggesztett szabadságvesztés, és végül a börtön.
Furcsa módon azonban van egy bizonyos szint amit ha sikerül átlépned a retorziók már kevésbé elrettentőek. Nehéz konkrét összeghatárokat megállapítani, de ha azt a láthatatlan vonalat sikerül átlépned akkor szinte biztos, hogy megúszod. Nem is igazán az összeg a meghatározó, hanem a lopás módja. Ha az intézményesített fosztogatás valamelyik fehérgalléros szervezetébe sikerül bekerülnöd, garantált a siker, és az ártatlanság vélelme. És a megvető tekintetek nem hatolnak át az Aston Martin sötétített üvegén.
Rövid késlekedés után a magyar sajtó is felfedezte magának a Libor botrányt.
Lemondott Bob Diamond, a Barclays vezérigazgatója, miután bankja egy peren kívüli megállapodásban gyakorlatilag elismerte, hogy minden nap manipulálta a globális pénzügyi világ egyik alapkövének számító Libor kamatlábat. - Napi Gazdaság
Kapaszkodj meg, egyszerűen nem lehet megállapítani, hogy mennyit nyúltak le a kamatlábak manipulálásával. A Barclays kapott egy jelképes pénzbírságot, lemondott az elnök, aki azért leszögezte, hogy az ő távozásával lezártnak tekinti a felelősségvállalás kérdését. Ennyi. Senkit nem fognak felakasztani, lecsukni, az összekuporgatott jutalmakból - amelyek lefoglalása fel sem merülhet - boldogan el lehet éldegélni, sőt, egy ilyen jó kapcsolatokkal rendelkező, tehetséges tolvaj alakért még kapkodni is fognak a befektetési cégek.
A Bank of England elnöke Mervyn King a történtek hatására televíziós ejnye-bejnyében részesítette az angol bankártársadalmat, és reményét fejezte ki, hogy a bankok pénzügyi kultúrája változni fog.
Csak az arányok kedvéért:
Faisal Madani lopott hitelkártya és hamis személyi adatok segítségével 110000£ értékben luxusutazásokat foglalt le magának. Június 12-én 4 és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a southwarki bíróság.