Még februárban írtam egy bejegyzést amelyben megkíséreltem lerombolni azt a mítoszt amely szerint Magyarország képes a piacokról finanszírozni magát. Nem jártam különösebb sikerrel.
Orbán Viktor június 12 -én a bécsi Die Presse magazinnak adott interjújában megosztotta a világgal, az ezzel kapcsolatos nézeteit:
Arra a kérdésre, hogy Magyarország nincs abban a helyzetben, hogy államadósságát refinanszírozza, Orbán Viktor úgy reagált, hogy nem erről van szó. "Képesek vagyunk arra, hogy IMF-hitel nélkül finanszírozzuk az államot. Habár a kamatok nagyon magasak, nem az a kérdés, hogy tudjuk-e finanszírozni az államot. A kérdés az, hogy milyen áron. Még mindig a pénzpiacokon vagyunk és nem is akarjuk elhagyni" - fejtette ki. - Portfolio.hu
Orbán szerint nincs itt különösebb probléma, a pénzpiacokon vagyunk, még akkor is ha ezért meglehetősen magas árat kell fizetni. Ez stimmel. Uzsorahitelekből, sőt akár Provident-kölcsönökből is el lehet éldegélni egy darabig, akkor kezdődnek a problémák amikor eljön a törlesztés pillanata. Mondjuk a hosszabb távlatokban gondolkodás egyébként sem erőssége a kormányunknak. A miniszterelnök nem hagyhatta ki azt mondatot sem amit minél gyakrabban ismételgetnek annál nevetségesebben hangzik: "Nem hitelre van szükségünk, hanem biztonsági intézkedésekre. Magyarországnak nem áll szándékában, hogy IMF-hitelből éljen hogy nem kívánunk az IMF-hitelből élni, csak a biztonsági hálóra van szükség". Naná. Nagyon kíváncsi leszek rá, hogy az IMF-védőháló meddig marad érintetlen, én személy szerint tíz percet adok.
Ahogy korábban is írtam, az, hogy ki mit tart finanszírozhatatlanul magas kamattehernek személyes meggyőződés kérdése, erről a neves közgazdászoknak sem egységes a véleménye. Tegnap fedeztem fel a Napi Gazdaság cikkei között a spanyol miniszterelnök segélykiáltását. Mariano Rahoy azért kongatja a vészharangot mert szerinte az országa már nem képes sokáig finanszírozni magát a jelenlegi árakon. Rahoy azután esett kétségbe miután a 10 éves futamidejű spanyol államkötvények szerdán 6.81% -os hozam mellett keltek el. Sok? Nézőpont kérdése.
Van olyan kormányfő aki jóval magasabb kamatok mellett sem idegesíti magát, és képes szemrebbenés nélkül piaci finanszírozásról beszélni. Igaz, hogy a következményekkel ráérnek szembenézni 3, 5, vagy 10 év múlva.
A 10 éves kötvényt 8,50 százalékos átlaghozamon értékesítette az ÁKK, ez 16 bázisponttal maradt el az előző aukcióétól, és egy bázisponttal haladta meg a 10 éves kötvény 8,49 százalékos szerdai másodpiaci referenciahozamát. - Hirado.hu