Nagyon kényelmetlen érzés lehet hibát hibára halmozni egy egész ország (és a fél világ) kritikus figyelmének középpontjában, azonban sokkal szánalmassabbá teszi a mutatványt ha valaki a csetlő-botló, kapkodó, meggondolatltan és elhibázott lépéseit egy jól felépített, hosszútávú stratégia részeként próbálja meg előadni a publikumnak.
A magyar nemzetgazdaság táltosa úgy tűnik belebotlott Henry Kissinger legújabb könyvébe, és abban vélt önigazolást a felfedezni saját, látszólag minden rendszert nélkülöző, improvizációs gazdaságpolitikájával kapcsolatban.
Matolcsy György Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter On China című könyvéből kiindulva megkülönbözteti egymástól a keleti és a nyugati gondolkodást és "stratégiát". - Matolcsy:"Szun-ce tanítványai vagyunk - HVG
Matolcsy szerint a kínai stratégia a go játék taktikai húzásaira épül, a nyugatit pedig a sakkhoz hasonlítja. A jó hír az, hogy a táblás játékok világpolitikai megnyilvánulásának elmélete egy gondolkodó emberre utal, a rossz viszont az, hogy egy helytelenül gondolkodóra. Az egyik hiba, hogy a go játék több évszázados múltra tekint vissza, a napjainkban ismert kínai gazdasági és világpolitikai stratégia pedig alig több mint négy évtizde kezdett alakot ölteni. (A maoista go játékosok nem túl nagy örömére.) Mondjuk nem nehéz téves következtetésekre jutni akkor, ha valaki Kissinger alig egy éve megjelent könyve segítségével próbálja megfejteni a kínai modell rejtélyeit. Semmi baj nincs azzal, ha valaki fantáziadús hasonlatokat kreál, csak a kínai kérdésben teljesen felesleges. A kínai reformok alapjait Teng Hsziao-ping fektette le, és az egyik neki tulajdonított mondat tökéletesen kifejezi a kínai stratégia lényegét: "Mindegy, hogy a macska fekete vagy fehér, az a lényeg, hogy megfogja az egeret".
És vajon mit szűrt le Matolcsy György a világpolitika meghatározó erőinek játékstílusából?
A nemzetgazdasági miniszter szerint "Nyugat és Kelet erőforrásait" együtt kell kiaknázni, vagyis "egyszerre kell sakkoznunk és játszanunk a go játékot", tanulni a kínai Szun-cétől. - Matolcsy:"Szun-ce tanítványai vagyunk - HVG
Nagyszerű elképzelés, de attól félek, hogy ebbe a szimultánba nagyon könnyen bele lehet zavarodni. Pillanatnyilag úgy tűnik, hogy Matolcsy a sakktáblán malmozik, miközben a go-táblán egy kártyavárat próbál felépíteni. Nekem viszont az lenne a tiszteletteljes javaslatom, hogy ha a miniszter úr ennyire ragaszkodik a társasjátékokhoz akkor tanulmányozhatná egy kicsit a Gazdálkodj okosan! játékszabályait is.
Tudom, hogy szakállas, de ez a vicc jutott eszembe miután elolvastam Matolcsy eszmefuttatását:
Két bolond kártyázik:
- Sakk!
- Te hülye, mondtam, hogy a dominóban nincsen gól, különben is én szerválok!!!