Görögországot egészen addig próbálják meg az eurózónában tartani, amíg a folyamatos mentegetés költségei nem haladják meg azokat a károkat amit a kiszállás okozhat. A pontos képlet megállapítását nehezíti, hogy a rendezetlen, vagy akár a rendezett kiszállás költségei is nehezen felbecsülhetők, akár katasztrófálisak is lehetnek a jelenleg ismert pénzügyi rendszerünkre nézve, megjósolhatatlan kimenetelű gazdasági láncreakciókat elindítva.
A kétségbeesett és meglehetősen drága mentési kísérletek jól tükrözik az EU vezetőinek az elszántságát a görög uniós tagság mellett, illetve a dilemmát ami az adott szituációban rejtőzik.
(Zárójelben tenném hozzá, hogy a jelenlegi pénzügyi és bankrendszerünk összeomlása tagadhatatlanul komoly problémákat okozna, de a földi civilizáció végét biztosan nem jelentené. A döntéseket azonban közvetve, vagy közvetlenül az adott rendszer elsőszámú haszonélvezői hozzák, érthető, hogy ragaszkodnak hozzá.)
Görögország eurótagsága érdekében a végletekig hajlandóak lettek volna elmenni, a választások azonban beleköptek a levesbe. Az első kör eredménytelensége, és a következő választások várható eredménye valószínűleg ráébresztette az eurokratákat, hogy az érdekeiket érvényesíteni képes politikai elit nélkül az istenek pénze sem lesz elég a görög tragédia elkerülésére. Görögország amputálása az uniós térképről egyre inkább a kevesebb pusztítást okozó katasztrófának tűnhet.
Nem hiszem, hogy már feladták volna, de ha a következő választásokat követően, rövid időn belül nem sikerül ellenörzés alá vonni az ország irányítását akkor a görög eurótól elbúcsúzhatunk. Az idő az euró ellen dolgozik, a bizonytalanság a többi gyengélkedő állam helyzetét, illetve hitelképességét is tovább ronthatja.
Jelenleg mindent elkövetnek annak érdekében, hogy meggyőzzék a görög választókat arról, hogy csak egyetlen járható út - az uniós - létezik, ennek ellenére egy stabil patkum-párti kormányra kicsi az esély. Megpróbálhatják megtéríteni a SZIRIZA vezetőjét, de bedobhatnak egy a szakértői kormányt, vagy a Trichet-féle brüsszeli csődgondnokságot, sőt talán vadul hangzik, de szerintem szóba jöhet még a szükségállapot kihirdetése is. A katonai junta nem ismeretlen kifejezés a görögök számára. Azt, hogy a trojka a kontroll megszerzése érdekében meddig hajlandó elmenni csak annak a függvénye, hogy mekkorára becsülik a tagság megszűnésével járó gazdasági károkat.
A görög kilépés a harcias nyilatkozatok ellenére a közelmúltig nem volt a pakliban amit bizonyít, hogy csak az utóbbi időben kezdtek megjelenni a felkészülésre buzdító nyilatkozatok.
Terveket kell kidolgozni Görögország euróövezeti tagságának rendezett körülmények között történő megszűnésére - írta szerdán megjelent tanulmányában Andrew Tyrie, a brit alsóház pénzügyi bizottságának elnöke. - HVG
Ezek a kijelentések más szempontból is érdekesek. Most akarnak nekiállni terveket kidolgozni?
Ha valaki megpróbál kivitelezni egy nagyszabású tervet, akkor ha egy kicsit is előrelátó akkor rendelkezik egy B-tervvel is, arra az esetre ha nem minden az elképzelései szerint alakul. Az Európai Unió és a közös valuta, az euró is meglehetősen grandiózus projektnek tekinthető, és számomra felfoghatatlan, hogy nem születtek előzetes tervek egy tagállam esetleges kilépésének az esetére. Gondatlanságról van csak szó, vagy a tagság megszűntetésének a lehetősége soha nem is volt opció a demokratikus országok demokratikus uniójában?
Tudom, hogy közhely a Szovjetunióval párhuzamot vonni, de abban biztos vagyok, hogy ott sem készültek a tagállamok rendezett kilépésével kapcsolatos B-tervek. Mondjuk azt tanultam, hogy az egy teljesen más típusú unió volt.