A közgazdasági guru szerint a forint túl erős és különösebb idegeskedés nélkül hagyni kellene leértékelődni.
Jeremy Siegel, az amerikai pénzügyi elitképző, a Wharton School világhírű professzora azt javasolja, hogy a világért se adjuk fel a forintot, nyugodt szívvel engedjük annak értékvesztését, így Magyarország egy-két éven belül rendkívül vonzó befektetési célponttá, és kiemelkedően versenyképessé válik. - Alapblog
Nem Siegel az első, és feltehetően nem is az utolsó aki a forintot túl erősnek tartja, és a magyar versenyképesség növelésének kulcsát a hazai fizetőeszköz értékvesztésében véli megtalálni. Tagadhatatlan, hogy vannak országok ahol a nemzeti valuta leértékelése, vagy az erősödésének akadályozása javított a versenyképességen, de azt gondolom, hogy egy olyan országban ahol az állam, és a lakosság is jelentős mértékben devizában van eladósodva ez nem járható út. Az adósságállomány növekedésén kívül további nehézségeket okozhat az import termékek árának növekedése is.
A forint ereje, vagy gyengesége sem teljesen egyérttelmű, a Big Mac index szerint például kifejezetten alulértékelt.
A másik kérdés a forint árfolyamával kapcsolatban az, hogy vajon mekkora értékvesztést szenvedne el ha megszűnne a magas jegybanki alapkamat által nyújtott támasz. A magas jegybanki alapkamat egy mesterséges forint-árfolyamot eredményez, a valós és a mesterséges árfolyam különbözetét azok fizetik meg - még ha nem is közvetlenül - akik forintban vannak eladósodva. Az államadósság miatt gyakorlatilag mindenki aki Magyarországon él.
( Valódi értéken itt azt az árfolyamot értem amit akkor tapasztalhatnánk meg ha a jegybanki alapkamat az eurózónáéhoz hasonló mértékű lenne.)
Visszatérve Siegel-re, úgy gondolom, hogy a fizetőeszköz értéktelenítése önmagában nagyon kevés, és nem feltétlenül jár együtt a versenyképesség növekedésével. Ezt a Big Mac index is illusztrállja, az alul és felülértékelt valutákkal rendelkező országok között is találunk olyan gazdaságokat amelyek határozottan versenyképesnek látszanak.
A kormány vélhetően tudatában van a forint értékvesztésében rejtőző problémáknak, ezért inkább a munkavállalók jogainak nyírbálásával, és a minimálbér liberalizációjával próbálják piacképessé tenni azt a magyar ásványkincset amire a gazdasági koncepciójukat alapozzák: az olcsó munkaerőt.