Gondolom voltak akik felfigyeltek a múlt héten arra a hírre amely szerint Németország sikeresen bocsátott ki zéró kamatozású államkötvényeket.
"A befektetők annyira tartanak a tőkéjük elvesztésétől, hogy akár a kamatról is hajlandók lemondani, csak hogy biztonságban tudják pénzüket - a német szövetségi kormány így zérókupon kötvényt bocsát ki....A Lloyds Bank elemzője szerint a kamatok hiánya valószínűleg nem befolyásolja drasztikus mértékben a keresletet. A német szövetségi kormány így 5 milliárd euró értékben bocsát aukcióra két éves futamidejű zérókupon-kötvényt szerdán." - Privátbankár
A zéró kamatozás nem új dolog, sőt, az inflációval ellensúlyozott hozamok eddig is könnyen eredményezhetnek negatív reálkamatokat. A német zérókuponok kaptak némi nyilvánosságot, azonban Svájcban egy ennél is érdekesebb jelenség van kibontakozóban.
Korábban az SNB a kellemetlenül erősödő nemzeti valuta megfékezése érdekében 1.20-as euró/frank árfolyamlimitet vezetett be, ez azonban nem csökkentette érdemben a befektetők svájci frank iránti éhségét.
A kockázatkerülési hullám következtében a svájci kormány májusban több esetben sikeresen értékesített rövid lejáratú államkötvényeket negatív hozammal. Május 15-én 3 hónapos futamidőre mínusz 0.2%, május 22-én 6 hónapos, mínusz 0.32 százalékos kamatozású állampapírokat bocsátottak ki. 29-én pedig 0.62% negatív kamat ígérete mellett értékesítettek kötvényeket 716 millió dollár értékben.
Ez azt jelenti, hogy az állampapírok vásárlói nem csak simán lemondanak a kamatjövedelmükről, hanem egyenesen fizetnek azért, hogy a svájci kormánynak hitelezhessenek. Elemzők szerint a befektetők akár áldozni is hajlandók csak azért, hogy a pénzük biztonságban legyen. Néhány év, estelgeg hét múlva majd biztosan meg lehet állapítani, hogy ezek a befektetők túlságosan óvatosak voltak, vagy tudtak valamit. Mindenesetre elég aggasztónak találom, hogy negatív kamatozású kötvényekre igény van.