Egy decemberi bejegyzésben, illetve tegnap is utaltam arra, hogy a görög lakosság egyre kevésbé érzi biztonságban a pénzét az ország bankjaiban. Azóta több hírportál is lehozta a 700 milliós sztorit.
"Karolosz Papuliasz görög kormányfő az athéni jegybank elnökével folytatott beszélgetésére hivatkozva azt mondta, hogy a betétesek 700 millió eurót vettek ki a bankokból az elmúlt időszakban.- Napi Gazdaság"
A bankpánik veszélyére már május 13-án figyelmeztetett az államfő a PASZOK kormányalapítási kisérletének megbeszélései során. A találkozó jegyzőkönyvének angol nyelvű kivonata itt olvasható.
"Az államfő Karolosz Papuliasz kezdte a találkozót azzal, hogy felhívta a figyelmet arra a veszélyre amit egy funkcionáló kormány hiánya jelent az ország borzasztó pénzügyi körülményei között, és a bankpánik kockázatára amely véleménye szerint már megkezdődött. Megjegyezte továbbá, hogy előzetes megbeszélések során Van Rompuy és Shultz biztosították arról, hogy hajlandóak segítséget nyújtani."
A betétek kivonása már korábban megkezdődött, a választások eredménye, vagy inkább eredménytelensége csak felgyorsította a folyamatot. A görög betétesek aggodalma érthető, figyelembe véve a jelenlegi események kimenetelének lehetséges verzióit.
Ha az ország elhagyja az eurózónát a lakossági euróbetéteket a bankok minden bizonnyal az új nemzeti fizetőeszközre váltják, amelynek az értéke, és értéktartó képessége is meglehetősen kétséges. Ha sikerülne az eurózónában maradni, az ország gazdasági állapota miatt elképzelhető, hogy a kormány korlátozni fogja a hozzáférést a megtakarításokhoz, illetve extrém adóterheket ró ki rájuk.
A betétesek rohama Brüsszelben is fejfájásra adhat okot, mivel a példa - a görög események kimenetelének függvényében - akár ragadóssá is válhat ami komoly kockázatot jelenthet az egyébként is gyenge lábakon álló portugál, spanyol, esetleg olasz bankok számára.
A bankok előtt kígyózó sorokról egyelőre nem érkeznek jelentések, de a betétkivonási hullám biztosan fokozódni fog a közeljövőben, és csak olaj lesz a tűzre ha ezt az illetékesek a bankok nyitvatarási idejének korlátozásával, esetleg zárva tartásával próbálják akadályozni.