A görög választási eredmények igazolták azokat a várakozásokat amelyektől Brüsszelben, és Berlinben is rettegtek. A két nagy párt, amely elkötelezte magát a mentőcsomag feltételeként meghatározott megszorítások véghezvitele mellett, külön-külön, és együtt sem képes kormányt alakítani. A legtöbb szavazatot begyüjtő Új Demokrácia már hétfőn feladta a kísérletezést, és lepaszolta a kormányalakítás jogát a második helyezettnek.
A mentőcsomagot ellenző pártok, rendkívül széles ideológiai skálán mozgó táborában nagyjából ugyanez a helyzet, ennek ellenére a második helyezett radikális baloldali SZIRIZA elnöke töretlen lelkesedéssel vágott bele egy balos kormánykoalíció szervezésébe. A szélsőjobbon kívül mindenkivel hajlandóak tárgyalni, és a programjuk egy-egy pontja is elég egy kiadós infarktushoz Brüsszelben, Berlinben, vagy az IMF főhadiszállásán.
- Az azonnali eltörlése minden olyan intézkedésnek amely tovább szegényíti a görög lakosságot.- Az azonnali eltörlése minden olyan intézkedésnek amely aláássa az alapvető munkavállalói jogokat.
- A képviselők mentelmi jogának eltörlése.
- A görög bankok tevékenységét felülvizsgáló nyomozás indítása, továbbá a görög bankszektort érintő, a Blackrock által végrehajtott könyvizsgálat eredményeinek közzététele.
- Egy nemzetközi vizsgálóbizottság felállítása a görög államadósság okainak kivizsgálására. Görög adósság fizetésének felfüggesztése a vizsgálat eredményeinek közzétételéig.
Impozáns program, de nem valószínű, hogy a SZIRIZA képes lesz egy koalíciós kormány létrehozására, és ezt ők is tudják. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy a párt frontembere zseniálisan taktikázik. Ha egyik párt sem tud kormányt alakítani -ami szinte biztos - akkor új választásokat fognak kiírni. A populáris programnak, a határozott fellépésnek köszönhetően a SZIRIZA sokkal több szavazatot fog besöpörni a megismételt választásokon, ami lehetőséget teremthet egy anti-trojka kormány felállítására.
Ennek azonban beláthatatlan következményei lehetnek. Az IMF/EU/ECB tengely talán átutalja a következő részletet, de ha a görögök nem teljesítik a mentőcsomag feltételeit, akkor elzárják a pénzcsapokat. A problémát azonban nem lehet megoldani azzal, hogy a görögöket egyszerűen kirúgják az unióból és hagyják éhen halni, az összeomlás az EU-t, és a pénzügyi szektort is magával rántja. A másik oldalról viszont, ha egy új kormány sikeresen szembeszáll az unióval és a hitelezőivel akkor a példa ragadóssá válhat, és könnyen lehet, hogy más tagállamokban is olyan formációk kerülnek hatalomra akik egyszerűen megtagadják az adósságaik fizetését.
Akiket a görög csőd a legérzékenyebben érintene:
A trojka már biztos lehet abban, hogy a görög választók többségét demokratikus eszközökkel nem tudják jobb belátásra bírni, és valószínűleg a legkényelmesebb megoldást, egy szakértői kormány "beiktatását" próbálják majd kierőszakolni. Rezeg a léc.