Ahogy az várható volt hétfőn az EU is szentesítette az Iránnal szembeni olajembargót, december elején pedig az USA szenátusa hatalmazta fel az amerikai elnököt az iráni jegybankkal folytatott ügyletek szankcionálására.
Az intézkedések hivatalos célja, hogy gazdaságilag ellehetetlenítsék Iránt, ezzel kényszerítve a rezsimet az atomprogramjával kapcsolatos tárgyalások megújítására.
A teheráni jegybankkal bonyolított tranzakciók szankcionálásának csak a híre is elég volt ahhoz, hogy az iráni nemzeti valuta árfolyama meredek zuhanásnak induljon.
"A szenátus egyhangúlag hagyta jóvá a Pentagon 2012-es költségvetési tervezetéhez benyújtott módosító indítványt, amely feljogosítja Barack Obama elnököt minden olyan külföldi pénzintézet javainak befagyasztására, amelyek a kőolajipari szektorral kapcsolatos kereskedelmi tevékenység finanszírozását az iráni központi bankon keresztül intézik." - Index
exchange-rates.org
Az jegybankot sújtó indítvány szenátusi jóváhagyása után, egy beszélgetés folyamán merült fel a várható büntető intézkedések gazdaságra gyakorolt hatásainak témája. Akkor az volt a véleményem, hogy ugyan az iráni kormány közvetlenül nem sokat tehet az USA és az EU lépései ellen, az iráni fizetőeszköz elértéktelenedését viszont aranyfedezetű bankjegyek kibocsátásával gátolhatja.
Ez nem történt meg, azonban az egyik legnagyobb olajvásárlójával sikerült megegyeznie, India ezentúl aranyrudakkal fizet az iráni olajért, és már Kína is jelezte, hogy komolyan mérlegeli a lehetőséget. Washingtonban bizonyára nem fog osztatlan sikert aratni a megállapodás.