Az FN24 tegnapi cikkében gazdasági szakértők osztották meg a gondolataikat a magyar adórendszer lehetséges változásaival kapcsolatban.
Az elemzők elképzelehetőnek tartják hogy a kormány esetleg újra megfontolja az ingatlanadó bevezetését. Én december 3-án írtam egy bejegyzést, amelyben azt állítottam, hogy az ingatlanok adóztatása valamilyen formában legkésőbb 2013-ig bevezetésre kerül, vagy az IMF segítségével, vagy anélkül.
A Valutaalap nélküli jövővel kapcsolatos találgatások azt hiszem feleslegessé váltak biztosra vehető, hogy Magyarország rövidesen újra az IMF "partnerévé" válik. Nem hazánk lesz az első azon európai országok sorában amelyek a Valutaalap védőszárnyai alá kerültek.
Az IMF közreműködését a közelmúltban igénybe vevő európai országok közül Írországban, Olaszországban, Görögországban és Romániában vezették be, emelték fel, illetve tették hatékonyabbá az ingatlanok adóztatását.
Nem állítható biztosan, hogy az IMF revizorok sugallatára módosították az ingatlanok adózására vonatkozó törvényeket, de látszólag jellemző motívuma a mentőcsomagoknak.
Ezzel kapcsolatban találtam egy lábjegyzetet az IMF, Fiscal Adjustments in IMF-Supported Programs ( Költségvetési kiigazítások az IMF-támogatott programok keretein belül) című kiadványának 7. fejezet 61. oldalán.
Chapter 7:
Fiscal Reforms in IMF-Supported Programs
"Az ingatlanadókat általában az önkormányzatok vetik ki, miközben az IMF a központi kormányzatra koncentrál. Tekintetbe véve azonban, hogy az önkormányzatok jelentős mértékű állami támogatásokban részesülnek, a központi kormányzatoknak hatalmában áll nyomást kifejteni az ingatlanok adóztatásának agresszívabb alkalmazására."