"Elfogadta a parlament hétfőn azt a bizottsági módosító indítványt, amely megszünteti a kötelező magán-nyugdíjpénztári tagdíjfizetést azok esetében, akik eddig fenntartották magánpénztári tagságukat. Az általuk fizetett nyugdíjjárulék így az állami nyugdíjkasszába kerül." - Napi Gazdaság
Ezzel a húzással a kormány gyakorlatilag kivégezte a magánnyugdíjpénztárakat. De ez nem minden. A pénzügyi stabilitásról szóló előterjesztést egészítették ki ezzel a javaslattal, amely az egykulcsos személyi jövedelemadó bebetonozását is szolgálja.
Azt az egykulcsost, amely egyelőre 16%, legalábbis hivatalosan.
A gyakorlat azt mutatja, hogy a kormány nem érzi annak szükségességet, hogy az állami nyugdíjkasszába befizetett járulékokat a rendeltetésüknek megfelelően, az aktuális és a jövő nyugdíjainak fedezetéül használja fel. Arra fordítják amit éppen jónak látnak, például az államadósság csökkentésére, ha úgy adódik.
Az újra kötelezővé váló állami nyugdíjkassza-befizetés csavar még egyet a dolgon, mivel az öngondoskodás álcája alatt sem lehet már kibújni a nyugdíjjárulék befizetése alól.
A rendeltetésszerű felhasználás megszűnésével a nyugdíjjárulék is megszűnik nyugdíjjáruléknak lenni, nem marad más mint az elnevezés, és egy csalóka jogcímen beszedett adó.
Mivel minden bérből, és fizetésből élőnek (is) kötelező lesz a befizetés, nyugodtan hozzá lehetne csapni a személyi jövedelemadóhoz a 8.5%-ot, lényegében ugyanis ez történik a rendelkezések együttes hatálybalépésének pillanatában.
16%+8.5%= 24.5%
Vagy maradjunk a 16%-nál, és a nyugdíjjárulékot kereszteljük át államadósság-csökkentő adónak?