Nem újdonság, hogy a kényelmes piaci helyzetben lévő monopóliumok, illetve oligopóliumok nem örülnek a piaci helyzetüket veszélyeztető innovációnak.
Az áramszolgáltatók sem képeznek kivételt.
A fejlődés, az energiatakarékosság, és az ésszerűség elleni mocskos küzdelmükről a Napi Gazdaságban jelent meg egy remek írás.
Az amerikaiak részben azért, mert egyre takarékosabb elektromos berendezéseket használnak, részben azért, mert a házuk tetején elhelyezett napelemekkel maguk is termelnek áramot, tartósan átállhatnak a kisebb áramfogyasztásra.
Az Edison Institute iparági szakmai szervezet pontosan ezt a lehetőséget mérlegelte januárban - azaz egy éve - megjelent tanulmányában. David Crane az NRG Energy vezérigazgatója szerint a jelenlegi trendek morális fenyegetést jelentenek az áramszolgáltatókra. Abban érdekeltek ugyanis, hogy ne segítsék a hatékony, környezetbarát, takarékos energiafelhasználást, mert ezzel veszélyeztetik üzletüket. - Óriási változás jön az áramellátásban - Napi Gazdaság
A Bloomberg is ugyanezzel a témával foglalkozott ebben a cikkben.
Bloombergék elsősorban a Hawaii-ra koncentráltak, ahol a napsütéses órák magas száma miatt különösen népszerűek a háztetőre szerelhető napelemek.
A helyi kormányzat adókedvezményekkel is támogatja a dolgot, de az áramszolgáltatónak (Hawaiian Electric Industries Inc) nem nagyon tetszik az energiatakarékosság miatti bevételkiesés, és mindent megtesznek, hogy megállítsák a napelem-őrületet.
Több száz olyan háztartásnak egyszerűen megtagadták, hogy rákapcsolják a rendszerüket a hálózatra, azzal az indokkal, hogy a napelemek tömeges megjelenése feszültségingadozással jár, ami kárt okozhat a cég berendezéseiben.
A Hawaii-szigetek energiaszolgáltatója egyébként import kőolaj segítségével termeli az áramot.
A Bloomberg cikkben számos példa található arról, hogy a különböző amerikai áramszolgáltatók hogyan próbálják büntetni a napelemeseket, akik profitot húznak ki a zsebükből.
Csak az elmúlt 2 évben több mint 200000 ingatlanra szereltek napelemeket az Egyesült Államokban, amelyek 4-5 széntüzeléses erőmű kapacitásának megfelelő mennyiségű energiát termelnek.
A megújuló energiaforrások elleni harcukkal a szolgáltatók az atomenergia, és a fosszilis tüzelőanyagok iránti keresletet is konzerválják.
Ennek a környezetei károkon kívül ennek egyéb kockázatai is vannak.
Például az energiahordozókban gazdag területek felügyelete miatt kialakuló konfliktusok. A Közel-Kelet utolsó évtizedeinek történelmére ez komoly hatást gyakorolt, de itt van a mérgesedő kínai-japán szigetvita, vagy a fokozódó versenyfutás az Antarktisz alatt található szénhidrogének tulajdonjogáért.
Az utolsó 100 komment: