Már korábban is előfordult, hogy sugárszennyezett víz került az óceánba, a sérült fukusimai atomerőmű területéről. Most viszont úgy néz ki, hogy az összeset beleengednék. Egyesen az óceánba.
Ha esetleg lemaradtál volna, a reaktorok, és az elhasznált fűtőelemek folyamatos hűtésre szorulnak. Napi 400 tonna friss vizet pumpálnak.
A sugárszennyezett vizet tartályokban tárolják, több-kevesebb sikerrel.
A fukusimai erőmű kármentesítését felügyelő bizottság elnöke, Dale Klein szerint a Tepco legnagyobb problémája az erőmű területén tárolt sugárszennyezett víz növekvő mennyisége. Emiatt ezt előbb-utóbb az óceánba kell engedni. Természetesen csak olyan eljárások után, amelyek megszabadítják a vizet a radioaktív elemek túlnyomó többségétől.
Klein szerint a tisztítás után az óceánba pumpálás veszélytelen.
Hát persze.
Én még azt is el tudom képzelni, hogy kifejezetten egészséges.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Japánban tartózkodó küldöttségének a vezetője, Juan Carlos Lentijo is arra célzott szerdán, egy tokiói sajtókonferencián, hogy a Tepco-nak mérlegelnie kellene az "ellenőrzött kibocsátást".
"Az ellenőrzött kibocsátás általánosan elfogadott gyakorlat a világ összes nukleáris létesítményében. Mi csak azt szeretnénk mondani, hogy ez egy olyan opció, ami hozzájárul a kockázatok megfelelő egyensúlyának fenntartásához, és az erőmű stabilitásának megőrzéséhez hosszabb távon."
Shunichi Tanaka a Japán Nukleáris Felügyelet elnöke hozzátette, hogy nem tárolhatják örökké a sugárszennyezett vizet a létesítmény területén.
Jelenleg 380000 tonna viz van a tartályokban.