Nehezen elképzelhető.
Az Európai Unió tagállamai, és az Egyesült Államok kormánya is hajlandó a végletekig elmenni a szent tehén státuszú pénzügyi intézményeinek megmentése érdekében, lényegében ez az, amit a válságkezelés alatt értenek.
A Világgazdaság az egyik cikkében pénzügyi nagyágyúk véleményét gyűjtötte össze, akik az Európai Központi Bank következő lehetséges lépéseivel kapcsolatos gondolataikat osztják meg.
Az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsának belga tagja, Luc Coene a hétvégén azt mondta, hogy a bank időben cselekedett, amikor a hónap elején rekord alacsonyra, 0,25 százalékra csökkentette alapkamatát. Szerinte további intézkedésre nincs szükség a defláció megelőzése végett. Kiemelte, "most a legfontosabb csökkenteni a bankok számára a finanszírozás költségét.
...
A Bloomberg által megkérdezett közgazdászok szerint az EKB valószínűleg hosszú lejáratú hiteleket adhat majd a bankszektornak; 77 százalékuk azt mondta, hogy ez az első negyedévben meg fog történni.
...
Matteo Cominetta, a HSBC európai közgazdásza azt közölte: "az EKB-nak meg kell értenie, hogy milyen hatásai, következményei lehetnek a kamatcsökkentésnek. Ha a hatás nem jelentős, akkor a 3 évre szóló kedvezményes kölcsönt, vagyis az LTRO-t kell alkalmazni."
Pénzinjekciót ad vagy pénznyomtatásba kezd az EKB? - Világgazdaság
Természetesen ez az egész a mi érdekünkben történik.
Az egyik népszerű legenda az, hogy a jelenlegi pénzügyi rendszer nélkül megszűnik az élet. Ez persze nem igaz. Egy üzleti monopóliumról van szó, amelynek a haszonélvezői szeretnék, ha minden maradna a régiben.
A másik populáris feltételezés, hogy ha majd minden rendben lesz a bankoknál, és ők is úgy érzik, akkor majd megindul a hitelezés, ezzel együtt a GDP növekedés, és megint mindenki boldog lesz.
Erre a jelek szerint még egy kicsit várni kell.
Az EKB félévente végzi el az eurózóna területén működő kkv-k körében a reprezentatív finanszírozási felmérését. Ennek november közepén közzétett friss eredményei többek között azt mutatták, hogy a cégek összességében kissé nagyobb arányban (11%) mondták a megelőző felméréshez képest (10%) azt, hogy nehezültek a bankhitelhez jutás feltételei. Ezzel párhuzamosan szintén kissé többen mondták azt (12% vs. 11%), hogy visszautasítást kaptak a banki hitelkérelem elbírálása során.
Aggasztóak maradtak a kkv-hitelezési folyamatok az eurózóna perifériáján - Portfolio
És ennél még sokkal aggasztóbb folyamatokról kerültek nyilvánosságra információ a napfényes Egyesült Királyságból.
A Sunday Times két hónapos magánnyomozása során bizonyítékokat talált arra vonatkozóan, hogy a Royal Bank of Scotland (45 milliárd fontot fordítottak az angol adófizetők a megmentésére 2008-ban) egy úgynevezett "hit squad" részleget tartott fenn.
A vádak szerint pénzügyi kivégzőosztag jól működő kis és középvállalkozásokat igyekezett pénzügyileg ellehetetleníteni, azért, hogy a csődjüket követően olcsón megszerezhessék a tulajdonukban lévő, értékesnek tartott ingatlanokat, és ezzel az RBS ingatlanportfólióját gyarapíthassák.
A bank büntetőkamatokkal és különböző horror illetékekkel sújtotta, illetve váratlanul megvonta a finanszírozást olyan vállalkozásoktól, amelyek egyébként eleget tettek a szerződésekben vállalt kötelezettségeiknek.
A jelentést Vince Cable vállalkozásügyi, képzési és innovációs miniszterhez is eljuttatták. Országos botrány van születőben a szigeten.
Sir Frederick Goodwin, az RBS volt főnöke, aki miután összehozta a történelem legnagyobb angol vállalati bukását, 2009 január 1-én lemondott. Azóta az évi 342500 fontos (kb 120 millió forint) RBS-es nyugdíjából tengeti a hétköznapjait.