Ez már a sokadik írás amit az amerikai olajipari forradalomról olvasok. Arról, hogy az USA képes lesz a teljes energiaszükségletét fedezni, és a világ legjelentősebb olajkitermelőjévé fog előlépni. Ámulatba ejt, hogy mennyire egyoldalúak ezek a cikkek.
Én nem vagyok ennyire optimista a palagáz és palaolaj kitermelésével kapcsolatban. Szerintem túlzottak az elvárások, miközben előszeretettel figyelmen kívül hagyják a környezeti hatásokat.
2015-re az Egyesült Államok lehet a világ legnagyobb olajkitermelője, ráadásul az elkövetkezendő két évtizedben energiaszükségletét csaknem teljes egészében saját maga fedezheti. Ezt a palaolaj és palagáz forradalomnak köszönheti majd a világ legnagyobb gazdasága a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint.
A csapból is olaj folyik az Egyesült Államokban - Investor
A szerző nem sejti, hogy mennyire betalált a címadással.
Oké, tényleg nem olaj folyik a csapból, de azért nem próbálkoznék a zuhanyzóban egy cigivel.
Azt sokan tudják, hogy a palaolaj, illetve a palagáz kitermelése úgynevezett rétegrepesztő folyadékot pumpálnak a talajba. Vannak akik szerint ez szennyezheti az ivóvízkészletet.
Az unió illetékes bizottsága szerint aggodalomra semmi ok.
Az alábbi részletet az Európai Parlament Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottságának, a palagáz- és palaolaj kitermelésével kapcsolatos jelentéstervezetéből nyúltam:
E háttér mellett is fontos, hogy világszerte ellenőrizzék a szabályozó rendszereket és a gyakorlatokat, illetve felismerjék és kezeljék a palagáz-és palaolaj-kitermelés környezeti hatásaival kapcsolatos aggályokat.
Ezek tárgya a potenciális nagymértékű vízfogyasztás, a felszín alatti vízkészletek, különösen az ivóvízkészletek potenciális vegyi szennyezése, a szennyezett víz kezelése és a felszíni vizek veszélyeztetése, a szennyezett furadék tárolása, a sajátos helyi hatások,a szeizmikus hatások és az üvegházhatású gázok kibocsátásához való lehetséges hozzájárulás.
Fontos megjegyezni, hogy semmilyen hivatalos vagy egyéb számottevő forrás nem mutatott ki semmilyen rendszerszerű kapcsolatot a palagáz-és palaolaj-kitermelés, illetve az emberi és állati egészség között. Semmilyen hivatalos vagy egyéb számottevő forrás nem számolt be olyan esetekről, amelyekben a hidraulikus rétegrepesztés az ivóvíz szennyezését okozta volna. - Forrás
A YouTube videókat tényleg nem lehet hivatalos, vagy számottevő forrásnak tekinteni - bár az Egyesült Államok már próbálkozott ilyesmivel - azért ezek a videók nem segítenek eloszlatni az ivóvíz szennyezésével kapcsolatos aggályokat.