Kevesen vették komolyan azokat a kijelentéseket, amelyek szerint a magyar unortodox intézkedések követőkre találnak majd Európában. Az ábra szerint azonban erőteljes magyarosodásnak indult a kontinens.
A nyugdíjak államosítása szinte már klasszikusnak számít, most pedig a gazdaságélénkítő franciák rukkoltak elő, egy hungaricummal. Literenkénti 1 eurós adót vetnek ki az energiaitalokra.
Az Egyesült Királyság az éltanuló magyarból. A kormány a hazai közmunkarendszerre emlékeztető programot szeretne, a tél - és a választások - közeledtével pedig az összes létező politikai erő felvette a harcot a rezsidémonnal.
Különbség csak a stratégiában van:
David Cameront a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szerdai alsóházi félórájában a Labour vezetője, Ed Miliband felszólította arra, hogy a konzervatív-liberális kormánykoalíció haladéktalanul vezesse be a Munkáspárt által kidolgozott háztartási energia-árbefagyasztási tervet.
...
Cameron közölte: maga is tudja, hogy a lakossági energiapiacon az államnak "be kell avatkoznia" a folyamatosan emelkedő árak miatt. A kormány azonban ezt a piaci versenyhelyzet felülvizsgálatával és a szolgáltatókat terhelő "zöld adók" mérséklésével tervezi. Ez utóbbi elképzeléssel egyébként a Konzervatív Párt koalíciós partnerei, a Liberális Demokraták nem értenek egyet....
Sir John Major volt miniszterelnök is megszólalt az ügyben, piaci beavatkozást javasolva a kormánynak. Rendkívüli feltűnést keltő BBC-nyilatkozatában Sir John elfogadhatatlannak nevezte a brit lakossági energiaszolgáltatók által az elmúlt napokban egymás után bejelentett meredek, 8-11 százalékos áremeléseket, amelyek nyomán Major szerint komoly esélye van annak, hogy növelni kell a nehéz helyzetbe került fogyasztók állami segélyezését, különösen kemény tél esetén. A veterán brit politikus szerint ezt a támogatást a brit kormánynak az energiaszolgáltatóktól kellene visszaszereznie egyszeri, visszamenőleges hatályú nyereségadó kivetésével.
MTI nyomán
Közben a brit pénzügyminiszter visszatért Kínából, és nem is jött üres kézzel:
George Osborne brit pénzügyiniszter bejelentette, az Egyesült Királyság engedélyezni fogja kínai vállalatoknak, hogy tulajdonrészt szerezhessenek brit atomerőművekben.
A döntés azt eredményezheti, hogy Kina a jövőben többségi tulajdonrészt szerez a brit atomenergia következő generációjának kifejlesztésében.
Per pillanat úgy néz ki, hogy a brit kormány rezsicsökkentési ötletei ellenére, a jövőben a kínai befektetők fogják megmondani, hogy mekkora lesz az angol villanyszámla.
Nem kérdéses, még egy atomerőmű is sokkal biztonságosabb befektetés, mint az angol államkötvények.