Nem is olyan régen Orbán Viktor még úgy sejtette, hogy a MOL-INA ügy pusztán üzleti kérdés, amelyet nem szabad politikai szintre emelni.
Ezt azonban nehéz elkerülni abban az esetben, ha a magyar kormány jelentős tulajdonrészt birtokol az olajtársaságban.
A MOL magyar, az INA horvát nemzeti érdek. Elkerülhetetlen, hogy a nézeteltérések átpolitizálódjanak. A jelentős részvénytulajdon miatt azonban a magyar állam is érdekelt az ügy gyors, és megnyugtató rendezésében.
A mérgesedő vita ugyanis idegessé teheti a befektetőket, negatív hatással lehet a részvényárfolyamokra, egyúttal az állam vagyonára is. A szócsaták fokozódásával párhuzamosan csökkent az árfolyam a múlt héten, mondjuk a pénteki esést a kereskedési nap végére ledolgozták a MOL papírok.
A INA-t viszont rendesen elkenték, ami a MOL-nak sem karácsony:
Az INA árfolyama 2012. augusztus 1-je óta legalacsonyabb szintjén, 3820,28 kunán (1 kuna mintegy 39 forint) zárt a hét utolsó kereskedési napján. Az INA részvényára pénteken a harmadik egymást követő napon zárt csökkenéssel, vesztesége a héten 9,69 százalék volt. - Nagyot esett az INA árfolyama a horvát tőzsdén - Napi Gazdaság
A magyar állam 2011 júliusában az orosz Surgutneftegaz-nak összesen 498,2 milliárd, részvényenként 22463 forintot fizetett a részvénycsomagért.
A pénteki záróárfolyam 15450 forint volt.
A kifizetett osztalék levonása után is még nagyjából 135 milliárd forint bukóban van a magyar állam. Természetesen ez a veszteség csak eladás esetén realizálódna.
De ez még lehet sokkal rosszabb is, például ha elhúzódik a Hernádi-balhé.
Az is kérdéses, hogy a befektetőket mi zaklatja fel jobban, a bizonytalanság, az INA eladása, vagy az, hogy a céget ez a fazon vezeti:
Ezen a videón két elemző a Mol részvényekről értekezik, ha esetleg érdekel. (És nem nyír ki a gyilkos háttérzene.)