Csapnivaló GDP, rekord államadósság. A japán pénzügyi atombomba pontosan az aminek látszik: tömegpusztító fegyver.
A Bank of Japan extrémlaza monetáris politikájára épülő gazdaságélénkítő program egyelőre nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket:
Az április-júniusi negyedévben az éves japán GDP 2,6 százalékkal emelkedett, a 3,6 százalékos piaci várakozásokkal szemben. Az első negyedévi éves GDP-növekedést az ESRI 4,1 százalékról 3,8 százalékra csökkentette. A második negyedévben a japán GDP 0,6 százalékkal nőtt az első negyedévihez képest, szemben a 0,9 százalékos piaci várakozással. - Rossz hír jött Japánból - Napi Gazdaság
Közben az államadósság közben az 1000 billió jent:
Az adósság már a japán gazdaság kétszeresére duzzadt, ami ráadásul tovább növekedhet, mivel a GDP arányos költségvetés hiánya a tavalyi 9,9 százalékról 10,3 százalékra fog növekedni az OECD szerint.
...
Egyes szakértők szerint ezt az óriási mértékű adósságot soha nem fogja tudni visszafizetni az ország, és az egyetlen megoldás annak elinflálásában rejlik. A Bank of Japan monetáris politikája pedig ebbe az irányba mutat, mivel a BoJ óriási méretű eszközvásárlási programba kezdett idén az infláció felpörgetése érdekében. - Csilliárdokat kell Japánnak kifizetni - Investor
Elinflálni?
A japán 10 éves államkötvények hozama per pillanat 0.75%. Ha sikerül hozni a 2%-os inflációs célt, - ami édeskevés az 1000 billió elinflálásához - akkor ki a fenének kellenének az állampapírok ilyen áron. ( Természetesen a japán nemzeti bankon kívül, ami a kötvények 70%- át vásárolja fel mostanában.)
A Moody's hitelminősítő a héten figyelmeztette Japánt, hogy az egyre növekvő államadósság miatt megrendülhet a befektetők bizalma a japán állampapírok iránt, ami növekvő hozamokhoz (növekvő kamatterhekhez) vezethet. - Csilliárdokat kell Japánnak kifizetni - Investor
A kormány jelenleg a bevételei 25%-át fordítja adósságtörlesztésre. A Forbes számításai szerint 2%-os kötvényhozam mellet az adósságszolgálat az állami bevételek 80 százalékát vinné el.
Ha pedig valamilyen csoda, vagy újabb jegybanki piramisjáték segítségével mégis sikerülne kordában tartani a kamatterheket, a GDP arányos államadósság 2050-re akkor is elérné a 400%-ot.
Legalábbis a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) szerint:
Illusztráció:BIS, Zerohedge