A FED monetáris politikáját övező találgatások közepette viszonylag kevés figyelmet kapott a központi bankok központi bankja, a Bank of International Settlements jelentése.
Azt üzenik a jegybankároknak, hogy be kell fejezni a lazítással kísérletező monetáris politikát:
A jelentés szerint a világ központi bankjai számos taktikát próbáltak ki annak érdekében, hogy fenntartható maradjon a pénzek áramlása, kezdetben csökkentve a kamatlábakat, majd kötvényeket vásárolva és egyben óriási összegeket felszabaditva a bankrendszer részére. Ám a világ most már "túl van a válság csúcspontján", és ideje, hogy változtassanak az ilyen intervenciós politikán. - Válságkezelés: a jegybankok után a kormányokon a sor - Világgazdaság
Mondjuk én nem hiszem, hogy túl lennénk a válság csúcspontján, de a BIS érvelése jogos. Ideje, hogy a piacok és a kormányok szembenézzenek a gazdasági realitással. A probléma csak az, hogy 5 év időhúzás után, a sokat emlegetett strukturális reformoknak, a deficitcsökkentésnek, esetleg valamiféle fellendülésnek nyoma sincs.
Néhány ország államadósságának változása 2007-2012, a GDP százalékában:
És miközben a FED próbál kihátrálni abból a pénznyomtatási programból, aminek a hosszútávú következményeire vonatkozóan halvány lila elképzelésük sincs, a japánok rádobnak még egy lapáttal.
Valamelyikük biztosan hibát követ el.