Szombaton, rendkívüli, előre nem tervezett találkozóra jöttek össze a G7 pénzügyminiszterei és jegybanki vezetői. Állítólag az adókerülés elleni fellépésről diskuráltak. Én meg majdnem mindent elhiszek.
Az adócsalás és az adóelkerülés elleni közös fellépésről állapodtak meg szombati angliai értekezletükön a világgazdaság teljesítményének hozzávetőleg a felét adó hét vezető ipari hatalom (G7) pénzügyminiszterei és jegybanki vezetői. - Közösen lép fel a G7 az adóelkerülés ellen - Napi Gazdaság
George Osborne rendkívül sikeresnek ítélte meg a találkozót. Konkrét intézkedésekről természetesen szó sincs. Állítólag majd felkérik az OECD-t, hogy vizsgálja meg milyen adóztatási változtatásokat lehetne eszközölni annak érdekében, hogy a multinacionális vállalatok ne menthessék adóparadicsomokba a vagyonukat. Pffff.
Azt el tudom képzelni, hogy a sarki hod-dog árust jobban seggbe rúgják majd ha nem ad számlát. Azzal kapcsolatban azonban komoly kétségeim vannak, hogy most iszonyat vérfürdőt kezdődik az adókerülő multik, és az őket segítő bankok, illetve könyvelőcégek (KPMG, Deloitte, PWC, Ernst & Young) soraiban.
A becslések szerint nagyjából 21-33 ezer milliárd dollár adózatlan vagyon lappang a globális offshore iparban, ami megközelíti a bolygó bruttó ösztermékének a felét. Az Európai Unió körülbelül ezer milliárd euró adóbevételtől esik el évente a kreatív adókerülési stratégiáknak köszönhetően. Néhány mentőcsomagot azért lehetne ebből finanszírozni.
Az Apple például a 35%-os amerikai vállalati adó helyett 1.9%-ot fizet. Emlékszel még a nagy kötvénykibocsátásra?
Akit komolyabban érdekel az adóoptimalizálás és a holland szendvicsek világa, annak ajánlom a dokumentumfilmet a lap alján. Aki pedig ki szeretné próbálni, hogy milyen jó adókerülő válna belőle, tesztelheti a képességeit a Taxodus elnevezésű játékban.