Amikor először szárnyra kapott a hír, hogy Ciprus eladja az aranykészletei egy részét, valahol azt olvastam, hogy nagyon meg fogják csapni az arany árfolyamát. Valaki olcsón szeretne bevásárolni.
Ez csak egy az arany árzuhanását övező összeesküvés-elméletek közül, mindenesetre bejött a jóslat. Az arany iszonyatosat bukott. Vannak akik már el is temették. A ciprusi kormánynak pedig ugyanazért a bevételért nagyjából két tonnával többet kellene eladnia ma, mint egy héttel ezelőtt. Már ha lesz olyan hülye aki megveszi. Mert ahogy a híradásokból kitűnik, a befektetők "pánikszerűen" próbálnak megszabadulni az aranytól.
Könnyen lehet, hogy a pánikszerû nemesfémpiaci eladások áttételes hatásként (a fedezeti követelményeknek való megfelelés miatt) is kényszerû eladásokat generál más piacokon. Közben megjelent egy rendkívül gyenge indiai aranyimport adat is, ami szintén lefelé hajthatta az árakat. - Harminc éve nem kapott ekkora pofont az arany - Portfolio
Ezt a néhány nemesfémekkel kapcsolatos érdekességet még a nagy aranyzuhanás előtt találtam:
Az Egyesült Államokban, Utah és Arizona után további 10 állam törvényhozása kezdeményezte az arany törvényes fizetőeszköz státuszának visszaállítását, a jegybanki politika felett érzett aggodalom miatt - jelentette a Bloomberg múlt hét elején.
Az ausztrál 9News a magáncégek által üzemeltetett páncéltermek bérelhető széfjei iránti kereslet ugrásszerű növekedéséről számolt be a múlt héten.
Szintén a múlt héten az ABN Amro levélben tájékoztatta az ügyfeleit, hogy a továbbiakban nem áll módjában leszállítani a bankon keresztül vásárolt, és (elvileg) a bankban tárolt nemesfémeket. Az aktuális árfolyamnak megfelelő összeget igény esetén visszautalják. ( Azok akik tétováztak, most nagyot szívtak. )
A Kapitalizmus blog pedig arról írt, hogy napjaink gazdasági válságából csak egyetlen kiút létezik:
Valójában egyetlen kiút van: vissza kell térni az aranyalapú pénzrendszerre. A valóságos értékkel bíró, nem kormányok által adósságfelhalmozással teremtett pénzre, amely egyedül képes gátat szabni a hitelekkel való piramisjátéknak, amely csak úgy végezheti, ahogy Albánia 1996-os piramisjátéka végezte. Nyomorral, káosszal, sírással, civilizációs összeomlással. De ezúttal nem egy szerencsétlen periférikus, történelem által meggyötört országban, hanem a világ legfejlettebb országaiban. - Ciprus és az európai hitelpiramis szétesése - Kapitalizmus blog
Miközben úgy tűnik, hogy a piacok kiábrándultak a nemesfémekből, itt a földön egészen más a helyzet.
Tegnap már olyan vélemények is napvilágot láttak, hogy ezen az áron már a vételen is érdemes elgondolkodni. Az ötlet talán nem rossz, a vásárlást kivitelezni azonban nem annyira egyszerű.
Ezt a képernyőképet az Egyesült Királyság legnagyobb nemesfém-kereskedő cégének a honlapján lőttem még hétfőn. Akkor még csak a szállítási határidőket nem tudták tartani.
Ezt pedig tegnap, amikor 500 font alatt már szóba sem álltak az emberrel:
De aranylázról tudósítanak Kínából, Ausztráliából, és Japánból is.