A tőzsdei robotokról, illetve a tőzsdeindexek, és a napjaink gazdasági valósága között húzódó szakadékról korábban már írtam.
Egyszer például ezt:
"Az elemzők a részvénypiacok árváltozásait kísérő kommentárjaikban gyakran hivatkoznak a befektetők hangulatváltozásaira, illetve a döntéseik feltételezhető okaira. A hasonló okfejtéseket azonban szinte teljesen értelmetlenné teszi a High Frequency Trading, a kereskedésben a számítógépes algoritmusok használatának terjedése. ... Azt gondolom, hogy a mesterséges intelligencia térnyerése torzító hatást gyakorol a piacokra, és nagyban hozzájárul a valóság, és a tőzsdeindexek közötti szakadék kialakulásához."
Valamikor pedig ezt:
"Véleményem szerint azonban az S&P 500 indexnek jelenleg köze sincs az USA valódi gazdasági teljesítményéhez. A realitástól való távolodásnak számos oka van, többek között a FED beavatkozásainak hatásai és a tőzsdei robotok tevékenysége is, de ebbe most nem szeretnék mélyebben beleveszni."
A jelenségre végül Zürichben is felfigyeltek:
A Zürichi Egyetem kutatói szerint mind a részvény, mind az árupiacokon egyre kevésbé befolyásolják az árakat a fundamentális hírek, helyüket egyre inkább a robotok veszik át. Ugyanis meghatározott algoritmusok alapján ajánlatokat tesznek be és ki a könyvbe befolyásolva ezzel más robotokat és a piaci szereplőket. A robotok térnyerése a 2000-es évek eleje óta zajlik, igazán komoly ugrás azonban a legutóbbi évtized közepén következett be, azóta ugyanis rohamosan nő az ármozgató hatásuk. - Az őrületbe kergetik a robotok a befektetőket - Portfolió
Közben rekordon zárt S&P-500, az Európai Unió tisztségviselői pedig tapsolnak a svájci tanulmánynak, mivel éppen korlátozni szeretnék a tőzsdei robotok működését. Én személy szerint nem hiszem, hogy erre mostanában sor fog kerülni, de vajon mi fog történni, ha történetesen mégis lekapcsolják a robotokat, és az indexek mozgását hirtelen újra a fundamentális hírek, és a valóság fogja meghatározni?
Bumm.