Amikor az igazgatóság elnöke és a vezérigazgató egyidejűleg dobta be a törölközőt, nagy kő esett le a szívemről, mert azt hittem, hogy végleg keresztet vethetek az állami mobilcégre. Tévedés. A makacs elhatározás hegyeket képes a csúcsára állítani.
A kapitulált fejesek nem pótolhatatlanok, de titokban reméltem, hogy a kormány majd veszi az adást, és talán elmélázgatnak a csúcsigazgatók lemondásában rejlő jelzésértéken.
Közben dehogy, a nép nagy távközlési projektje dübörög tovább, egy zsírúj vezetővel.
Pedig a nemzeti mobil zéertén már azelőtt megjelentek az állami cégek örökletes betegségeinek jellemző tünetei, mielőtt az első kapcsolási díjat kiszámlázhatták volna:
Milliárdokat költött tavaly az állam a tervezett negyedik, állami mobilcég létrehozására, azonban még mindig kétséges, hogy elindul-e egyáltalán. A társaságnak 64 alkalmazottja volt, az átlagbér bruttó 750 ezer forint körül alakult. - Milliárdokat vitt el a nem létező, állami mobilcég - Napi Gazdaság
A személyi kiadások természetesen csak a költségek egy részét képezik, néhány százmilliót még sikerült elkölteni irodabérlésre, szolgálati autókra, tanulmányokra, és egyéb olyan apróságokra amelyek egy "alvó" vállalkozás mindennapjaihoz elengedhetetlenek.
Ennyiért legalább azt elárulhatták volna, hogy miért van szükség az állami mobilcégre...
...mert ha jól emlékszem ezt még nem tisztázta senki.
Az egyik elmélet szerint az állam bele akar nyalni a csinos bevételekkel kecsegtető mobilbiznisz-köcsögbe. Elképzelhető, de az elmúlt százmillió év tapasztalatai azt mutatják, hogy az állam rossz gazda, és az MPVI eddigi tevékenysége sem utal gyökeres változásokra ezen a téren. Szolgáltatás még nincs, de már sokba kerül.
Egy másik teória szerint az állami mobil piacra lépésével fokozódna a verseny a szektorban. Hazánkban a percdíjak botrányosan magasak, a három nagy nem töri össze magát az árversenyben az biztos. (Mondjuk a különböző telkom adókkal a kormány sem javít sokat a helyzeten.)
De ha a nagy szolgáltatók esetleg kartelleznek is, valóban egy állami cég alapítása a legkézenfekvőbb megoldás?
Ez lenne a bölcs törvényhozóink legjobb ötlete a piaci környezet befolyásolására?
És az MPVI Zrt tényleg telekommunikációs multikkal fog versenyezni?
Mert azt azért megnézném.
A falra hányt milliárdok után zajos politikai balsiker lenne a visszalépés, különösen kampányszezonban, így sanszos, hogy egy darabig még fizetni fogjuk a nemlétező állami mobilcég telefonszámláit.
Is.