Nem tavaly, hanem azelőtt. 2012-ben ugyanis lényegesen több embert öltek Magyarországon mint egy évvel korábban.
Nem tekinthető különösebb szenzációnak ha valaki egy nyilvánvalóan kedvezőtlen statisztikai adatot megpróbál megmagyarázni, a mindenkori kormány tisztviselői általában előszeretettel alkalmazzák a takony cukrozásának művészetét.
Volt már olyan belügyminiszterünk is, aki előrejelezte, hogy a bűncselekmények száma mindenképpen kevesebb lesz, még akkor is ha több:
"Már most jelzem előre (...) ne higgye el majd senki, amikor az első statisztikák megjelennek, hogy több az ilyen szabálysértés, nem lett több, kevesebb lett, de többet derített fel a rendőrség" - mondta két éve, bizottsági meghallgatásán Pintér Sándor belügyminiszter. A közbiztonság gyors javítását ígérő miniszter szerint ugyanis a statisztikák csalókák lehetnek, valójában "kevesebb lesz a cselekmény, több lesz felderítve belőle". - Fosztogatók és kártyacsalók dolgoztatják meg Pintért - Origo
Azt gondoltam, hogy pukipúderezés tekintetében engem már semmi nem tud meglepni, de tévedtem, életem egyik legelképesztőbb megmagyarázásába éppen tegnap botlottam, a 2012-es emberölési statisztikákkal kapcsolatban:
Kovács Lajos volt nyomozó, aki a döglött ügyek felderítésével vált ismertté, a hvg.hu-nak erről úgy vélekedett, hogy nem most követnek el sok gyilkosságot, hanem az elmúlt években volt szokatlanul kevés emberölési ügy. - Magyarország: lényegesen több embert öltek meg 2012-ben, mint egy évvel korábban - HVG
Minden viszonyítás kérdése, de nem tudom, hogy Kovács zászlós mit szólt volna, ha annak idején a bércsökkentését hasonló módszerrel magyarázza meg a Béla alezredes: nem most keresel keveset Lajos, tavaly kerestél szokatlanul sokat.
A volt nyomozó következtetésének némi alapot szolgáltathatna, ha 2011-ben az emberölési ügyek száma jelentősebb esést mutatott volna a korábbi évekhez képest, de erről szó sincs. A gyilkosságok számának tekintetében egy lassan, de biztosan csökkenő trend fordult meg, gyakorlatilag már 2011-ben.
Emberölések, és emberölési kísérletek 2006-2011 Forrás:Origo
Mivel az emberölések számában elég nehéz egy normális, vagy éppen szokásos értéket meghatározni, ezért érdemes leletőleg az előző év adataihoz viszonyítani, és azok alapján egyértelmű növekedés figyelhető meg 2012-re vonatkozóan. Persze ha a szokásosnak a 2006-os adatokat tekintjük akkor alig van változás, sőt az 1998-as számok viszonylatában jelentős csökkenés is kimutatható, de ennyi erővel akár az 1956-os emberölési statisztikákat is lobogtathatnánk, a közbiztonság területén elért siker ékes bizonyítékaként.
Mondjuk nem lehet egyszerű a közbiztonságra, és a költségvetésben meghatározott szabálysértési bevételek kitermelésére is odafigyelnie a rendőrségnek.