Az elmúlt hét meglehetősen mozgalmas volt, a menetrendszerű megszorítások menetrendszerű zavargásokat eredményeztek Spanyolországban és Görögországban is. Nem mondanám, hogy kesztyűs kézzel bántak a választópolgárokkal.
Nincs szükség nostredamusi adottságokra ahhoz, hogy belássuk, hasonló jeleneteknek még szemtanúi leszünk a közeljövőben - szerencsés esetben csak a képernyőkön keresztül - és a zavargások nem fognak kizárólag Athénra vagy Madridra korlátozódni.
A Silver for the People blog Brother John néven publikáló szerzője általában az ezüst árfolyamának változásait szokta elemezgetni, (mindenkinek ajánlom aki érintett a témában) de néhány napja egy eléggé unortodox módszerrel állt elő annak megállapítása érdekében, hogy hol várhatók újabb megszorítás ellenes megmozdulások. Véleménye szerint a legbiztosabb mutató ezzel kapcsolatban az országok GDP arányos költségvetési hiányának nagysága. A szokatlansága ellenére az elmélet mögött van némi logika, mégpedig annyi, hogy ahol a jelentős államadósság szűkülő újrafinanszírozási lehetőségekkel párosul, illetve magas a költségvetési hiány, ott valószínűleg komoly megszorításokra kényszerül a kormány ami könnyen erőszakos zavargásokba torkollhat.
A videót azóta a szerző általam ismeretlen okokból eltávolította, de ha jól emlékszem az esélyesek között szerepelt Írország, Japán, az Egyesült Királyság, az USA, Spanyolország, Görögország, de mindenki a kedvére összeállíthatja a saját prognózisát például az itt található a deficit-lista alapján. Természetesen ez egy eléggé egyoldalú megközelítés, és Brother John is elismerte, hogy óriási kultúrális különbségek vannak a felsorolt országak társadalmai között, szerinte nem várható, hogy például Japánban benzinbombákat fognak dobálni a rendőrökre. Zárójelben azért megjegyezném, hogy a megszorításokkal szemben kifejezetten ellenállónak mutatkozó magyarokat viszonylag könnyen kihozta a sodrából az újabban éhségsztrájkkal olcsó népszerűséget hajhászó Gyurcsány Ferenc néhány meggondolatlan (váratlanul nyilvánosságra került) kijelentése 2006-ban.
Japán, az USA, és az Egyesült Királyság tekintetében nem feltétlenül értek egyet a cikk szerzőjével, ezek az országok ugyanis a saját jegybankjaik nyújtotta olcsó finanszírozási lehetőségen keresztül alacsony kamatok mellett képesek tovább eladósodni, a funkcionáló gazdaság látszatát hosszabb ideig meg tudják őrizni. Természetesen előbb-utóbb ott is borulni fog a bili, és a sort minden bizonnyal Japán fogja nyitni. Ehhez képest az eurózóna országainak sokkal kisebb a mozgástere.
Véleményem szerint a közeljövőben a megszorítások által kiváltott zavargások és könnygázfelhő-szakadás Spanyolországon és Görögországon kívül elsősorban Olaszországban, Franciaországban, Portugáliában, és Romániában várható. Magyarország tekintetében még sok múlik azon, hogy a kormány milyen eszközökkel próbálja meg betömni a százmilliárdos költségvetési lyukakat. Túl sok választási lehetőség nincs.