Londonban tartanak attól, hogy az argentín kormány az olimpiai játékokat propagandacélokra próbálja majd felhasználni. Az elmúlt hónapokban fokozódott a feszültség az Egyesült Királyság és Argentína között, mivel az argentín kormány egyre határozottabb lépéseket tesz a Falkland-szigetek feletti ellenőrzés megszerzése érdekében.
Brit hírszerzési értesülések szerint Argentína a jövő hónapban kezdődő londoni olimpiai játékok megzavarásával próbálja majd ráirányítani a világ figyelmét a Falkland-szigetekre támasztott területi követeléseire - írta a The Sunday Times.
A vezető vasárnapi konzervatív brit lap tudomása szerint a brit külügyminisztériumot a hírszerzési szolgálatok arról tájékoztatták, hogy argentin sportolók demonstrációkat tervezhetnek a játékok során kihasználva, hogy az eseménynek globális nézőközönsége lesz.
Mindemellett állítólag "militáns argentin szélsőbalos csoportok" is azt tervezik, hogy Londonba utaznak, és valamelyik versenyhelyszínen olyan argentin zászlót bontanak ki, amely a Falkland-szigeteket is ábrázolja.
A július 27-én kezdődő londoni olimpiai játékokon várhatóan mintegy 140 argentin sportoló vesz részt.
A The Sunday Times beszámolója szerint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) - amely szigorúan szabályozza, hogy a sportolók milyen jelzéseket viselhetnek öltözetükön - biztosította a brit külügyminisztériumot, hogy az argentin versenyzőknek nem fogják megengedni politikai tartalmú jelképek feltüntetését.
Az Argentin Olimpiai Bizottság maga is közölte, hogy a londoni játékokat nem tekinti "politikai platformnak", és biztosította a NOB-ot arról, hogy az argentin csapat "nem készül zavarkeltésre". Ettől függetlenül azonban továbbra is vannak olyan aggályok, hogy egy vagy több argentin sportoló tiltakozó akciókat tarthat az Argentínában Malvinas néven emlegetett Falkland-szigetek ügyében - írta a vasárnapi brit lap.
A brit partoktól 13 ezer, Argentínától 460 kilométerre fekvő szigetcsoportért - amelyen 1982. április 2-án argentin egységek szálltak partra - a két ország 74 napos háborút vívott, amelyben 255 brit és 649 argentin katona, valamint három szigetlakó halt meg. Nagy-Britannia helyreállította fennhatóságát, ám Argentína azóta sem mondott le az olajban és egyéb természeti kincsekben rendkívül gazdag szigetekre támasztott területi igényéről. Az utóbbi hónapokban ismét kiéleződtek az ellentétek London és Buenos Aires között, miután az argentin kormány egyre keményebb retorikát használ a szigetek ügyében zajló kétoldalú vitában. - MTI
Különösebb hírszerzési erőfeszítések nélkül is biztosra vehetjük, Argentína maximálisan ki fogja használni az olimpia nyilvánosságában rejlő lehetőségeket, hogy felhívja a figyelmet a szigetek hovatartozása körüli vitás kérdésekre.
A bemelegítés már megkezdődött.
Az argentín olimpiai csapat Falkland-szigeteken titokban rögzített kampányfilmje botrányt kavart az Egyesült Királyságban, különösen az a jelenet amikor a Fernando Zylberberg a 82-es háború brit hősi halottainak állított emlékmű talapzatán lépcsőzget. A spot végén a felirat is meglehetősen provokatív : " hogy angol földön mérközzünk, argentín földön készülünk".
A 82-es falklandi háborúban aratott gyors angol győzelem a világpolitikai fegyvertényen kívül komoly belpolitikai jelentőséggel is bírt, Margaret Thatcher konzervatív kormányának népszerűsége soha nem látott magaslatokba emelkedett, az angol birodalmi öntudat a reneszánszát élte a nyolcvanas évek elején. A Vaslady máig is élő mítoszához, és az akkoriban még csak a szárnyait bontogató Tony Blair első, és egyetlen választási vereségéhez is nagyban hozzájárult az agrentín kaland.
Azonban az egykori győzelem egyúttal egy csapdahelyzetet eredményezett a jövőre nézve. A 1982-es konfliktus fegyveres megoldása azt hordozza magában, hogy egy jó darabig angol kormány - különösen egy konzervatív - diplomáciai úton nem engedheti át a vitatott területeket Argentínának, mert az megkérdőjelezné az egykori küzdelem értelmét, elhomályosítaná a 82-es diadal fényét, és ez kétségtelenül óriási belpolitikai kudarchoz vezetne. Cameron kormánya igen szorult helyzetben van, ugyanis a területvita katonai rendezése, (egy argentín agresszió esetén) egy aránylag kevés fájdalommal járó villámháború is elképzelhetetlen. A két ország gazdasági ereje és katonai felkészültsége között már közel sem akkora a különbség mint 1982-ben, az Egyesült Királyság az általában hű szövetségesére az Egyesült Államokra ezúttal sem számíthat, viszont a latin-amerikai országok sokat léptek előre a közös érdekképviselet terén. Nem is beszélve az angol közvélemény fokozódó háborúellenességéről, amihez nagyban hozzájárult a Tony Blair nevével azonosított, elhúzódó iraki és afganisztáni küldetés. David Cameron kormánya csak rosszul jöhet ki a Falkland-szigetek körül élesedő vitákból.
Az Argentín Olimpiai Bizottság nyilatkozata szerint a sportolóik nem fogják propagandacélokra felhasználni a londoni olimpiát, meggyőződésem azonban, hogy még hallani fogunk az argentín spotolókról, és elsősorban nem a játékokon nyújtott teljesítményük miatt.
David Cameron kormánya mindent meg fog tenni a status quo, az angol fennhatóság megőrzése érdekében, azonban a Falkland-szigetek Hong-Kong pillanata, ha lassan is, de biztosan közeledik.