Mindig vegyes érzelmekkel olvasgattam azokat az időnként felbukkanó elemzéseket amelyek a magyarországi ingatlanok árának a várható növekedését vizionálták. Ezek az "elemzések" gyakorlatilag az országszerte tapasztalható ingatlan árcsökkenés óta megjelennek a különböző médiafelületeken.
Számtalanszor leírták már, hogy ez itt a mélypont, innen már nincs lejjebb, az élet azonban újra, és újra megcáfolta ezeket az állításokat.
Tavaly márciusban maga Matolcsy György teljes miniszteri valójában is megnyilatkozott a kérdésben, aki akkor azt mondta hogy most érdemes ingatlant venni, mert most már csak felfelé mozdulnak az árak.
Matolcsy György ingatlanok vásárlására buzdító kijelentése a blogbejegyzések és hozzászólások tanúsága szerint nem aratott osztatlan elismerést. Az általános reakció általában rövid volt: miből te .......? Ha feltételezzük, hogy azért tett ilyen felelőtlen kijelentéseket, mert nem látja át a gazdasági folyamatok alapvető összefüggéseit, akkor igen komoly bajban vagyunk, mivel Matolcsy az ország gazdaságának a megmentésével megbízott személy. Valószínűleg ő is inkább a vágyainak, mintsem a valóságnak adott hangot.
Az első alkalommal amikor az ingatlanok árának közelgő növekedésével foglalkozó agymenéssel találkoztam zavarba jöttem, meglepett, hogy egy széles körben elismert gazdasági kiadványban hogyan jelenhet meg egy ekkora baromság. A második alkalommal azonban, legyűrve minden ellenérzésemet végigolvastam, és megnéztem, hogy ki volt a cikk szerzője, és világos lett minden. Abban a konkrét esetben a realitással minden kapcsolatot nélkülöző cikket egy hazánkban komoly piaci részesedéssel rendelkező bank lakáslízing részlegének a vezető elemzője követte el. A "vezető elemző" vagy teljesen hülye, ami a betöltött pozíciójával kapcsolatban vethet fel kérdéseket, vagy pedig szándékosan manipulált, ferdített, az ingatlanok árának közelgő növekedésével kapcsolatos cikkével. Elemzésében a inkább a vágyait - ingatlaneladások és ezzel párhuzamosan a lízingszerződések növekvő számát - mint a valóságot jelenítette meg. Ez sajnos egy általános jelenség, a felületes olvasót könnyen megtéveszthetik a szakértők bonyolult összefüggésekkel alátámasztott jóslatai akik szinte mindig valamely ingatlanforgalmazásban, vagy finanszírozásban érdekelt szervezet alkalmazásában állnak.
A szabadpiacon az árak alakulását a fizetőképes kereslet, és a kínálat aránya határozza meg. Elmondhatjuk, hogy Magyarországon igény ugyan lenne az új lakásokra, de a fizetőképes kereslet 2008-óta csökken.
Sajnos nagyon kevesen engedhetik meg maguknak, hogy zsebből fizessék ki álmaik ingatlanját. Az kereslet, és ezzel párhuzamosan az árak növekedésének elengedhetetlen előfeltétele a lakásfinanszírozási lehetőségekben rejlik. A megfelelő lakásfinanszírozási lehetőségek nélkül a lakosság egy része kiszorul az ingatlanpiacról, ami az árak csökkenését eredményezi.
A különböző előtakarékossági konstrukciók javítottak ugyan a helyzeten, de az eleinte olcsónak tűnő, alacsony kamatozású devizahitelek megszűnése, ellehetetlenülése illetve a forinthitelek magas kamatai jelentős mértékben korlátozzák a lehetőségeket.
Az Index pénteken közölt egy összeállítást a kamatterhek növekedéséről.
Drágulnak a lakáshitelek
A cikkben nem térnek ki arra, hogy az MNB esetleg kénytelen lesz újra alapkamatot emelni ami további hiteldráguláshoz vezethet.
Ilyen körülmények között a forgalom élénkülését, illetve az ingatlanárak emelkedését jósolni súlyos tévedés, vagy szándékosan félrevezető cselekedet. A társadalom széles rétegei számára finanszírozható hitelkonstrukciók hiányában az ingatlanárak növekedése nem fog bekövetkezni.
Talán ezzel kellene kezdeni a növekedési tervét miniszter úr!