Amikor valaki a bankokat vagy azok tevékenységét bírálja akkor könnyen érheti az a vád, hogy a szabad piac ellensége, tehát minimum kommunista. A bankokat általában a kapitalizmus jelképének, a szabad piac szentélyének tartják, egymástól elválaszthatatlan fogalmak. A bankokat ért támadás sokak szemében a szabad piaci eszmék elleni agresszióval egyenértékű.
Véleményem szerint viszont a nagy bankok valójában kapitálkommunista intézmények, hiszen a kapitalizmus igéjét hírdetik, de amikor baj van akkor szívesen elfogadják az államok mentő millióit. A veszteséges bankokat a különböző országok kormányai az adófizetők pénzével konszolidálják, vagy tőkésítik fel, ugyanúgy ahogy az átkosban a veszteséges állami vállalatokat.
Némi különbség azért akad.
A bankok a profiton nem osztoznak, csak a veszteségeken. Ha kedvező szelek fújnak akkor kapitalisták, a nehéz időkben azonban szocialista üzemmódba váltanak, a szabad piac elveit meghazudtolva a pénzügyi összeomlás rémével zsarolnak ki némi állami támogatást.
A bajba jutott bankoknak pedig még véletlenül sem állami hitelek, hanem adományok formájában érkezik a segítség, nem kell visszafizetni. Az adófizetők adományoznak a bankoknak a kormányaik közvetítésével úgy, hogy még csak el sem kell számolniuk. Ezt nevezem üzleti modellnek.
Artifex via Flickr