Írországban módosítottak a csődtörvényen, mert a bankok a "középkori" szabályozás miatt csak nehezen tehették rá a kezüket a fizetésképtelen ügyfeleik ingatlanjaira.
Az most csak egy mellékszál, hogy az ír bankokat korábban az adófizetők pénzéből mentették ki. Pontosabban a jövő adófizetőiéből. A bankmentés egyik mellékhatásaként az államadósság a GDP 25 (2008) százalékáról bőven 100% fölé ugrott.
Az új csődtörvény értelmében egy "csőddoktort" bíznak meg a pénzintézet és a bajba jutott adós közti alkudozással. Ha sikerül tető alá hozni a megállapodást akkor az adós az abban foglalt feltételeknek megfelelően élni.
Ezentúl a bankárok határozzák meg az életszínvonalat Írországban:
Az alku részeként a magáncsődben lévő személy biztosan rákényszerül autója eladására. Ez alól csak akkor kaphat felmentést, ha tömegközlekedéssel nem tud eljutni munkahelyére. Emellett jó eséllyel le kell mondania magán-egészségbiztosításáról és szórakozásra - ebbe nem értendő bele a kábeltévé-előfizetés - maximum heti 29 eurót költhet. Része lehet a megállapodásnak, hogy napi érkezési kiadásait nyolc euróra (2400 forintra) kell csökkentenie. - Szegénységre ítélik a lakáshiteleseket - kötelező eladni az autót - Napi Gazdaság
A dolog drákóian hangzik, de egy kicsit meghúzni a nadrágszíjat az otthon megmentése érdekében talán nem is olyan rossz üzlet.
De a kormány az új csődtörvénnyel valójában a bankszektornak tesz egy óriási szívességet.
Az adós valamennyit törleszteni fog, azaz továbbra is adós marad. Amíg fizet - még ha a kevesebbet is mint az eredeti hitelszerződésben - addig annyival tartozik mint amennyit a vásárlás idején felvett.
Az írek feje felett durrant ki a világtörténelem egyik legterebélyesebb ingatlanlufija.
Ír ingatlan árindex 2005-2013
Vajon mi történne, ha a bankok egyszerűen lefoglalnák a nemfizetők ingatlanjait? A bankárok ott állnának egy rakás ingatlannal, amelyek valószínűleg már fele annyit sem érnek mint amennyi hitelt biztosítottak rá. A pénzintézetek eszközértéke alaposan megcsappanna a könyveikben, ráadásul az ingatlanok értékesítése sem lenne egyszerű a nyomott piacon. A lefoglalt ingatlanok piacra dobása pedig tovább nyomná lefelé az árakat.
És nem kevés ingatlanról van szó:
Nem teljesítő hitelek aránya
Az ír kormány a hagyományokhoz híven tovább mentegeti a bankjait, miközben a szó legszigorúbb értelmében adósrabszolgát csinál az állampolgáraiból.
Brüsszel hathatós közreműködésével.